13 yıl önce Singapur’a geçerken 43 gram eroinle yakalandı, idam edildi

Singapur’a 13 yıl önce yaklaşık 3 yemek kaşığı eroin sokmaya çalışan Malezyalı uyuşturucu kaçakçısı Nagaenthran Dharmalingam idam edildi. 34 yaşındaki Dharmalingam’ın avukatları, müvekkillerinin IQ’sunun zihinsel engelli olduğunu gösteren 69 seviyesinde olduğunu, bu nedenle uluslararası hukuka göre idam edilmemesi gerektiğini savunuyordu.

Nagaenthran Dharmalingam, idam cezasına çarptırılmıştı ve 10 yıldan uzun süredir hapisteydi.

Mahkeme Salı günü Dharmalingam’ın annesinin yaptığı son temyiz başvurusunu reddetti.

Dharmalingam’a “yasaya uygun şekilde usulüne uygun süre verildiği” ve “temyiz gibi diğer yasal başvuru haklarının tüketildiği” belirtildi.

Singapur hükümetinden yapılan açıklamada ise gencin, “yaptığı şeyin doğru ya da yanlış olduğunun farkında olduğu” vurgulanmıştı. Ayrıca uluslararası hukukun idam cezasını yasaklamadığı savunulmuştu.

Reuters haber ajansına göre, Salı günkü duruşmanın sonunda, Nagaenthran Dharmalingam ve ailesi, ağlarken birbirlerinin ellerini sıkıca tutmaya çalıştı. Mahkeme salonunda “anne” çığlıkları duyuldu.

2009’da 43 gram eroinle yakalandı

Nagaenthran Dharmalingam, 2009’da 43 gram eroinle Malezya’dan Singapur’a geçerken yakalandı.

Dünyanın en katı yasalarının uygulandığı Singapur’un uyuşturucu yasalarına göre, 15 gramdan fazla eroin taşırken yakalananlar ölüm cezasına çarptırılıyor.

Dharmalingam başlangıçta uyuşturucuyu taşımaya zorlandığını ancak daha sonra paraya ihtiyacı olduğu için suçu işlediğini söyledi.

Davada idam cezası verildi. Dharmalingam’ın avukatları 2015 yılında, müvekkillerinin zihinsel engelli olduğu gerekçesiyle cezasının ömür boyu hapse çevrilmesi için başvuruda bulundu.

Dharmalingam’ın zihinsel engelli olmadığının tespit edildiği açıklandı.

Af talebi de Cumhurbaşkanlığı tarafından geçen yıl reddedildi.

Ceza kararı sosyal medyada da tartışıldı.

İngiliz milyarder Richard Branson ve aktör Stephen Fry da dahil bazı ünlü isimler idam cezasının uygulanmamasını istedi, Singapur’dan Dharmalingam’ın affedilmesini talep etti.

Akıl hastası bir kişinin infazının uluslararası insan hakları hukukuna aykırı olduğunun vurgulandığı bir çevrim içi dilekçeyi binlerce kişi imzaladı.

Karara tepkiler

İnsan hakları savunucusu Reprieve adlı grup, idam kararını kınadı, Nagaenthran Dharmalingam için “trajik bir adaletsizlik kurbanı” yorumunu yaptı.

Reprieve Direktörü Maya Foa, “Nagen’in son günleri, son 10 yılın çoğu gibi, hücrede tecrit altında geçti. Kalbimiz, onun için savaşmaktan asla vazgeçmeyen ailesiyle. Onların acısı tahmin bile edilemez” dedi.

Singapurlu ölüm cezası karşıtı eylemci Kirsten Han da Çarşamba günü Nagaenthran’ın en sevdiği kıyafet olduğu belirtilen giysilerle bir fotoğrafını yayımladı.

Related Posts

İçişleri Bakanı Soylu Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan ailelerle bir ortaya geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sabah saatlerinde kente gelerek bir dizi ziyarette bulundu. İHA Önceden evlat nöbetindeki ailelerle teğe …

Eşini doğrama tahtasıyla öldüren öğretmen tutuklandı! İşte ifadesi

Olay, dün sabah saatlerinde İslahiye ilçesi Aydınlık Mahallesi’nde meydana geldi. Cahit Zarifoğlu İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olan Süleyman …

Samsun’da feci kaza: 9 araç birbirine girdi

Samsun-Ordu yolunda Ordu istikametine giden şoförünün ismi ve plakası şimdi öğrenilemeyen araba, yağış sonrası kayganlaşan yolda denetimden çıkıp …

Norveç, Rusya’yla vize muahedesini askıya aldı

Norveç, 2007’de Rusya ile imzaladığı vize mutabakatını, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gerekçesiyle askıya aldı. Anadolu Ajansı’nın aktardığına …

Göçmenler kamp kurmasın diye merkezi noktalara kaya döşediler

Fransız basınındaki haberlere nazaran, kent merkezinde bilhassa yeşil ve açık alanlara 12 Eylül’den bu yana yüzlerce ton kaya modülleri …

İstekleri Karşılayan Kızlar

İstediği seks deneyimini hayatındaki kadınlarla yaşayamayan seks tutkunu erkeklerim hepinize selamlar. Eğer farklı kadınlarla benzersiz seks geceleri yaşamak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey hemen kartal escort bayan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.