ABD basınında dikkat çeken Türkiye analizi: Mutlaka yanımıza çekmeliyiz!

Sadece diplomatik açıdan değil stratejik olarak da Rusya-Ukrayna savaşında önemli bir rol üstlenen Türkiye tüm dünyada süreci yönetmekteki başarısıyla takdir toplamaya devam ediyor.

ABD basınına yansıyan son haberler de bunun önemli bir göstergesi oldu.

‘TÜRKİYE MUTLAKA BİZİM TARAFIMIZDA OLMALI’

The Hill gazetesinde kaleme alınan bir analizde ülkemizden, savaş ve sonrasındaki rolü ele alınarak, ‘ABD tarafından mutlaka kendi tarafına çekilmesi gereken bir müttefik’ olarak söz edildi.

‘ABD ve Rusya arasındaki savaşta Türkiye’yi doğru yerde tutmak’ başlığıyla yayınlanan analizde öncelikle Türkiye’nin barış müzakerelerinde ve tahıl koridoru görüşmelerinde üstlendiği öncü ve doğru tavır övüldü.

Gazete daha sonra Türkiye’nin ‘Batı’ya döndürülmesi gerektiğinin altını çizerek ülkemizin kaybedilmesi göze alınamayacak bir müttefik olduğunu belirtti.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşa rağmen Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin özellikle ekonomik anlamda derinleşmesi ABD’ye adeta bir uyarı görevi gördü.

‘RUSYA’NIN NİYETİ BELLİ”

The Hill, Rusya’nın uzun yıllardır Türkiye’yi NATO’dan koparmak ve kendi yanına çekmek istediğini ve bunu da Karadeniz ve Doğu Akdeniz’deki stratejik hedefleri doğrultusunda planladığını yazdı.

Analiz, Beyaz Saray’ın bu gerçekler doğrultusunda hareket etmeye başlamasını salık verirken Türkiye’nin Batı’ya döndürülmesi için gerekli olumlu ya da olumsuz teşvikler uygulanmaya başlanmalıdır dedi.

‘DOĞRU HAMLELER YAPILMALI’

Türkiye’nin geniş askeri teknolojik gücüne ve stratejik önemine de gönderme yapan gazete ‘Türkiye, Rusya için ölümcül ve tarihi bir tehdit’ sözleriyle ülkemizin NATO üyeliği ve Rusya’nın NATO’yla olan ilişkisi üzerinden de yorum yapmayı ihmal etmedi.

Rusya, Türkiye’yi Batı’dan ve NATO’dan kopararak Doğu Akdeniz’e inmek istiyor diyen gazete Ukrayna ve Kırım’ın kurtuluşu için verilecek desteği artırabilmek için jeopolitik hamleler yapılması gerektiğinin de altını çizdi.

 

 

Related Posts

Almanya Başbakanı Scholz corona virüse yakalandı

Alman Haber Ajansı DPA’da yer alan habere nazaran, Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, Başbakan Scholz’un COVD-19 testinin müspet çıktığını …

İçişleri Bakanı Soylu Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan ailelerle bir ortaya geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sabah saatlerinde kente gelerek bir dizi ziyarette bulundu. İHA Önceden evlat nöbetindeki ailelerle teğe …

Eşini doğrama tahtasıyla öldüren öğretmen tutuklandı! İşte ifadesi

Olay, dün sabah saatlerinde İslahiye ilçesi Aydınlık Mahallesi’nde meydana geldi. Cahit Zarifoğlu İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olan Süleyman …

Samsun’da feci kaza: 9 araç birbirine girdi

Samsun-Ordu yolunda Ordu istikametine giden şoförünün ismi ve plakası şimdi öğrenilemeyen araba, yağış sonrası kayganlaşan yolda denetimden çıkıp …

Norveç, Rusya’yla vize muahedesini askıya aldı

Norveç, 2007’de Rusya ile imzaladığı vize mutabakatını, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gerekçesiyle askıya aldı. Anadolu Ajansı’nın aktardığına …

Göçmenler kamp kurmasın diye merkezi noktalara kaya döşediler

Fransız basınındaki haberlere nazaran, kent merkezinde bilhassa yeşil ve açık alanlara 12 Eylül’den bu yana yüzlerce ton kaya modülleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.