AVAX Skandalının Sır Perdesi: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Emin Gün Sirer dün gece yaptığı açıklamada Ava Labs’ın Kyle Roche ile olan bağlantısı hakkında konuştu. Ancak belgeler, Ava Labs’ın Roche ile Avalanche (AVAX) konusunda yasal bir platform geliştirdiğini ortaya koyuyor.

Ava Labs ve Kyle Roche ortaklığının sır perdesi

Ortaya çıkan bulgular, Roche’un Ryval adlı projeyi Şubat 2022’de müşterilere sunarak Ava Labs ile ortaklaşa geliştirilen bir “İlk Dava Teklifi” platformunun reklamını yaptığını ortaya koyuyor. Ryval, davaları tokenleştirmek için tasarlandı. Aynı zamanda yatırımcıların bir davanın sonucunda bir hisse satın almasına izin verdi.

Bulgulara göre, şirket para sonrası 100 milyon dolarlık bir değerlemede 6 milyon dolarlık bir zam istedi. Aynı zamanda, tam bir ekip oluşturana kadar geçici bir süre için Ava Labs mühendisleriyle birlikte çalışmak için planlar kurdu. Ortaya çıkan bir e-postada Roche, Avalanche’ın subnet teknolojisini yatırımcıya ayrı olarak sundu.

Ava Labs daha önce Aralık 2020’de Medium blogunda ve Twitter hesabında “İlk Dava Teklifi” konseptinin reklamını yaparak Roche Freedman ve Republic Advisory Services ile işbirliği yaptığını açıklamıştı. Daha fazla bilgi için okuyucuları Ryval’ın web sitesine yönlendirdi.

Bu, Ava Labs ve Roche için çalkantılı birkaç günün ortasında geldi. 26 Ağustos’ta kripto “ihbarcı” Crypto Leaks, Ava Labs’in Freedman Roche’a şirketindeki bir hissesini ve Avalanche’ın AVAX token tahsisini rakiplerini dava etmek ve düzenleyicileri savuşturmak için ödediğini iddia eden uzun bir açıklama yayınladı. Bir dizi gizli video, Roche’un Ava Labs ile yakın bağları ve firmayı yasal kapasitede desteklediği için aldığı tazminat hakkında övündüğünü gösterdi. Roche videoda, “henüz dava açılmadı ve bunun bir nedeni var…SEC ve CFTC’nin peşinden gidecek başka mıknatısları olduğundan emin olmakla ilgileniyorum” diyor.

Kyle Roche sarhoş edildiğini söyledi

Rapor ortaya çıktıktan sonra Roche, videoların “yüksek oranda düzenlendiğini ve bağlam dışı eklendiğini” iddia eden bir bildiri yayınladı. Kendisini çeken tarafların “sarhoş etmek ve sonra sömürmek için kasıtlı bir planla” meşgul olduklarını söyledi. Dfinity’nin kurucusu Dominic Williams tarafından ödendiğini söylediği Christen Ager-Hanssen ile röportaj yaptığını iddia etti. Ager-Hanssen konu hakkında, Roche açıklamasını yayınlayana kadar Crypto Leaks raporu, Dfinity veya ICP projesini bilmediğini söyleyerek iddiaları reddetti .

AVAX CEO’su, Roche ile ilişkisini tanımladı

Ava Labs’ın kurucusu ve CEO’su Emin Gün Sirer daha sonra iki firma arasındaki herhangi bir uygunsuz ilişkiyi reddeden kendi resmi açıklamasını yayınladı. Roche’un veya firmasının Ava Labs’ın bilgisi veya yönlendirmesi ile hareket ettiğini kategorik olarak reddetti.

Gün Sirer’in 500 kelimelik açıklaması, Ryval’dan bahsetmeyi ihmal ederek, Ryval’ın “kişisel saldırılara ve sahte yalanların” kurbanı olduğunu iddia etti. Ava Labs temsilcileri henüz Ryval hakkında açıklama yapmadı. Ryval ilk olarak 2020’de kavramsallaştırıldı. Ancak Twitter hesabı, 2022’de piyasaya sürüleceğini belirtiyor. Roche’un kendisinin yanı sıra, 1.811 takipçisi Avalanche, Gün Sirer ve Ava Labs COO’su Kevin Sekniqi’yi içeriyor.

Satış konuşmasını paylaşan isimsiz bir kaynak, Roche’un yasal hizmetler karşılığında Ava Labs hissesi ve AVAX tokenlerinde tazminat aldığına dair hiçbir şüpheleri olmadığını söyledi. Çiftin ilişkilerini hafife alma çabalarını “saçmalık” olarak nitelendirdiler ve Roche’un anlaşmadan yaklaşık 200 milyon dolar kazandığını ve bunun bir kısmını New York City’de ve ABD’deki diğer yerlerde mülk satın almak için sattığını tahmin ettiler.

Çiftin gerçek ilişkisi üzerine sorular

Kriptokoin.com olarak aktardığımız Crypto Leaks raporu hafta sonu kripto topluluğunda dolaştığından, Ava Labs savunmaya geçti. Emin Gün Sirer başlangıçta bunu “komplo teorisi saçmalığı” olarak yazdı. Bu arada Sekniqi, makalenin “bazı ICP komplo siteleri tarafından yazılan maksimum mega giga düzeyinde aptallık” olduğunu söyledi. Ancak hem Ava Labs ekibi hem de Roche, herhangi bir token veya hisse senedi düzenlemesinden bahsetmemeye özen gösterdi.

Crypto Leaks raporu güvenilir bir kaynaktan gelsin ya da gelmesin, Roche videolarda göründüğünü doğruladı ve Ava Labs ile ilişkisi hakkında açıklamalarda bulundu, yorumlarını sarhoşluk ve aldatma ile suçladı. Ryval geliştirmesi, Ava Labs’in Roche ile paylaştığı ilişkiye ve birbirleriyle yakın temaslarını gizleme girişimlerine ışık tutuyor. Bugün mercek altına alındıklarında, Ryval veya Roche’un AVAX ve öz sermaye tazminatı hakkında hiçbir ayrıntıyı açıklamamayı seçtiler. Doğal olarak bu, Ava Labs ve Roche’un başka bir şeyi örtbas edip etmediği sorusunu gündeme getiriyor.

Related Posts

Hafta Sonu Bu 10 Altcoin İçin Kritik: İşte Olacaklar!

Diğer piyasalarda hafta sonu sessiz geçse de, kripto para birimleri için bu durum farklı. Kripto paralar hafta sonu da kripto borsalarında işlem …

Bakan Bilgin’den yeni asgari ücret açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, “Geçtiğimiz dönem asgari ücrete …

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon aşılamaz bir ekonomik tehlike değil, ben ekonomistim

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Amerikan PBS kanalına yaptığı açıklamada Türkiye’deki enflasyona ilişkin olarak …

Toplumsal konut müracaatında kimlik numarası sınırlaması kalkıyor

Sosyal konut projesi müracaatları, 19 Eylül’den itibaren rastgele bir sınırlama olmaksızın yapılabilecek. Sosyal konut projesi için e-Devlet …

İkinci elde fiyatlar düşecek mi? Otomotiv satışlarında kısıtlama periyodu başlıyor

İkinci el arabada kısıtlama periyodu yarından itibaren başlıyor. İkinci el araba deve arazi taşıtlarının satışına, birinci tescil tarihinden …

İşsizlik Sigortası Fonu, 20 milyar liralık faiz geliri sağladı

İşsizlik Sigortası Fonu’nun, ağustos sonu prestijiyle 113 milyar liralık büyüklüğe ulaştığı ve ayrıyeten ocak-ağustos periyottaki faiz gelirinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.