Azerbaycan, Ermenistan ve AB ortasındaki üçlü toplantı başladı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Charles Michel’in Belçika’nın başşehri Brüksel’deki üçlü toplantısı başladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Charles Michel ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ortasındaki üçlü toplantı Belçika’nın başşehri Brüksel’de başladı.

Görüşmenin gündeminde, Azerbaycan ve Ermenistan ortasında barış mutabakatının hazırlanması, sonların belirlenmesi, irtibatın ve ulaşımın açılması konusunda ilgili komitelerde müzakerelerin açılması mevzuları yer alıyor.

Foto: İHA

Görüşmede ayrıyeten, mayın sorunu da dahil olmak üzere insani sıkıntılar, 1’inci Karabağ Savaşı’nda kaybolan Azerbaycan vatandaşları, Ermenistan’daki Azerbaycan halkının toplu mezarları, tarihi ve kültürel anıtları hususlarının da ele alınması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Avrupa Kurulu Lideri Charles Michel’in davetiyle 14 Aralık 2021 ve 6 Nisan 2022 tarihlerinde Brüksel’de bir ortaya gelmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.