Bakan Soylu, İstanbul’daki toplanma alanlarının sayısını açıkladı

İçişleri Bakanı Soylu, sarsıntı hazırlıkları kapsamında İstanbul’da toplanma alanlarının sayısının 2 bin 864’ten 5 bin 633’e çıktığını, kentte barınma alanı kapasitesinin de 1 milyon 390 bin 172 şahsa ulaştığını söyledi.

İçişleri Bakanı Soylu, katıldığı canlı yayında 17 Ağustos 1999 zelzelesinde Türkiye’nin büyük bir acı ve travma yaşadığını vurguladı. Soylu, ”Biz sarsıntısı unutabiliriz lakin zelzele bizi unutmaz” tabirini kullandı.

Dünyada son 20 yılda en kritik 350 afet yaşandığını, bunun 27’sinin zelzele olduğunu aktaran Soylu, sarsıntının şu anda dünyada en öldürücü doğal afetler ortasında yer aldığını kaydetti.

Soylu, sarsıntının unutulmaması ve de sarsıntıya karşı hazırlıklı olunması gerektiğine işaret ederek, vatandaşların zelzele anında şalteri indirmeleri, gazı kesmeleri ve ivedilikle toplanma alanlarına gitmelerinin büyük kıymet taşıdığını lisana getirdi.

Toplanma alanına giderken otomobil kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Soylu, şöyle konuştu:

* “Türkiye’deki toplanma merkezi sayısı 27 bin 800, bunun yüzde 75’inde kanalizasyon altyapısı, elektrik ve su var. İstanbul’da ise yüzde 56’sında var. İstanbul’da bir yıl içerisinde yüzde 100’ünü AFAD olarak tamamlamış olacağız.

* Vatandaşlar felaket anında toplanma merkezlerinden barınma merkezlerine geçmelidir. Bu hazırlıkların dışında bir de taşınabilir AFAD sistemimiz var yani hücresel bildiri sistemi. Bir siren üzere çalar, bu sistemin emeli farkındalık yaratmaktır.

* Bir de HAY sistemimiz var. Taşınabilir sistem ise sarsıntıdan sonra bizi navigasyonla toplama alanına götürür. Sarsıntı anında sarsıntı ve afetlerle ilgili üç ayağımız var.

* Birincisi sarsıntı öncesi, ikincisi zelzele anı, üçüncüsü ise zelzele sonrası yapabileceklerimizle ilgili kapasitelerimizi ortaya koyabilmek.”

“TÜRKİYE, 1999 SARSINTISINDAN DERS ÇIKARDI”

Soylu, 1980’den itibaren bütün dünyada doğal afetlerin dört kat arttığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

* “Türkiye, 1999 zelzelesinden bir ders çıkardı. Yasalar, kurumlar, önlemler ortaya koydu. Son 2,5 yılda birçok doğal afetle karşı karşıya kaldık. 2,5 yıldır afetten afete koşuyoruz.

* Bütün devlet kapasitesi, sivil toplum örgütleri, mahallî idareler, vilayet özel yönetimleri, belediyeler olarak bunu yapıyoruz. Bir kere bile ‘Nerede bu devlet?’ kelamını duymadım.

* Son 2 yılda 61 bin afet konutu yaptık. Bu afet konutları evvelce gri konutlardı, artık hepimizin oturduğu üzere lüks konutlar olarak yapıldı ve 41 bini şu anda teslim edildi.”

Deprem ve afet öncesi 1 yatırım yapılırsa sarsıntı ve afet sonrası 7 maliyetin bir vesileyle ortadan kaldırılabileceğini anlatan Soylu, “17 Ağustos sarsıntısının Türkiye’ye maliyeti 15-17 milyar dolar ortasıdır. O periyoda nazaran bu sayı Türkiye Gayrisafi Ulusal Hasılası’nın yaklaşık yüzde 6’sı” dedi.

İSTANBUL’DAKİ TOPLANMA ALANLARININ SAYISI AÇIKLANDI

Soylu, sarsıntıyla ilgili yaptıkları hazırlıkları şöyle anlattı:

* “İstanbul’da yaptığımız hazırlıklar var. İstanbul’daki yaklaşık 2 bin 500 kamu binasını ki bunun içinde 33 hastane, 1300 okul var. İstanbul’da toplanma alanları 2 bin 864’ten 5 bin 633’e çıktı. İstanbul’da barınma alanı kapasitemiz 1 milyon 390 bin 172 şahsa ulaştı.

* Bu yıl afet tatbikat yılı, 54 bin 300 tatbikat yapıyoruz ve milyonlarca vatandaşımıza ulaşıyoruz. Yıl sonuna kadar tatbikatlar yapmaya devam edeceğiz. Ekimde ulusal ve milletlerarası bir tatbikat yapacağız.”

“TÜRKİYE’DE 81 İLİN RİSK AZALTMA PLANI VAR”

Soylu, Türkiye’deki sivil toplum örgütleri ve kamu kuruluşlarıyla birlikte, sarsıntı anında düzgün koordine olduklarını ve kurtarma süreçlerini muvaffakiyetle gerçekleştirdiklerini belirterek, “Yüz binlerce gönüllümüz var. Türkiye’de 81 ilin risk azaltma planı var. İstanbul’da 1999’dan itibaren 459 bin bağımsız kısım riski belirlendi ve bu kısımlardan 408 bin 298’i yıkıldı. Geri kalan da yıkılıyor. Risk olarak gördüğümüz her bina ilgili bakanlık tarafından riskten arındırılmaya çalışılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

YÜRÜYÜŞE KATILDI

17 Ağustos 1999 sarsıntısının anma programı saat 21.00’de Gölcük Anıt Parkta kortej yürüyüşüyle başladı. Yürüyüşe İçişleri Bakanı Soylu, 81 vilayetten gelen AFAD gönüllüleri ve vatandaşlar katıldı. Kortej yürüyüşü Kavaklı kıyısında son buldu.

Kortej yürüyüşü öncesinde gazetecilere açıklama yapan Bakan Soylu, 17 Ağustos sarsıntısından ders çıkartıldığını belirterek, “Tam 23 yıl evvel bugün bize bu acıları yaşatmasıyla birlikte Türkiye’yi afetler konusunda bir başlangıç yaptı. Buradan ders çıkardık. Her afetten çıkardığımız üzere her olaydan çıkardığımız üzere dersler çıkarttık. Birçok hazırlıklar yapılıyor ve yapılacak. Türkiye’de bu afetten sonra afete yönelik strateji oluşturduk. Afet öncesi, sonrasına yönelik planlar oluşturup adımlar attık. dedi.

“TÜRKİYE’NİN BİR AFET BÖLGESİ OLDUĞUNU KİMSE UNUTMAMALI”

Bakan Soylu, Türkiye’nin bir afet bölgesi olduğunu kimsenin unutmaması gerektiğini tabir ederek, şöyle konuştu:

* “Hepimiz biliyoruz çocukluğumuzda siyah beyaz TV’lerde hepimiz gördük. ‘Nerede bu devlet’ diye vatandaşımızın yalnızlığı ve çaresizliği vardı. 2 – 2,5 yıldır bugün Allah’a hamdolsun. Afetten afete koşuyoruz. Kimse ‘Nerede bu devlet’ demiyor. Hem afet öncesinde yapacağımız hazırlıkları bütün kapasite ve kabiliyetimizle yapıyoruz.

* Afet anında devletin tüm kurum kuruluşları, sivil toplum kuruluşları vatandaşlarımızla birlikte afete maruz kalan vatandaşlarımıza, ticarethane, meskenler dahil devlet her yere yetişmeye çalışıyor. Vatandaşlarımız yetişmeye çalışıyor ve el birliğiyle yetişmeye çalışıyoruz.

* Biz zelzelesi unutabiliriz fakat sarsıntı bizi unutmaz. Zelzeleyle, yarın yahut öbür gün olabilecek diye kontratımız de kelam konusu değildir. Her an tekrar yine bir sarsıntıyla karşı karşıya kalabiliriz. Türkiye’nin bir afet bölgesi olduğunu kimse unutmamalı.”

“AFETLERDE NE YAPACAĞIMIZI ORTAYA KOYAN STRATEJİLERİMİZ VAR”

Depremde, selde ve afetlerde plan ve hazırlıkların olduğunu söyleyen Soylu, şöyle konuştu:

* “Türkiye’nin selden zelzeleye kadar, orman yangınlarından heyelana kadar, çığ düşmesinden kaya düşmesine kadar bir sarsıntı bölgesi olduğumuzu unutmamak gerekir. 1980’den bugüne kadar afetsellik 4 kat artmıştır.

* Tam 4 kat ve artmaya devam etmektedir. Bu bahiste bütün önlemlerimizi yalnızca devlet değil yalnızca sivil toplum kuruluşları değil bir millet olarak eksiksiz yerine getirmek durumundayız. Geçen yıl afet eğitim yılıydı.

* Geçen sene 56 milyon beşere bir halde afetle ilgili dokunduk, eğitim ortaya koymaya çalıştık. Bu yıl 54 bin 300 tatbikat dedik ve aştık. Kurumlar, okullar, madenlerde yapıldı. Çığ, kar, tahliye, sel, orman yangını tatbikatları yapıldı ve yapmaya çalışıyoruz.

* Bugün 24 bin 800 civarında afet toplanma alanımız var. Kişi başına metrekaresi sayısını 2-3-4 katına çıkarttık. Sarsıntıda, selde afette ne yapacağımızı ortaya koyan stratejilerimiz, planlarımız hazırlıklarımız çalışmalarımız var.”

“İNŞALLAH AFETLE KARŞILAŞMAYIZ”

En son Batı Karadeniz’de sel afeti yaşandığını tabir eden Soylu, şöyle konuştu:

* “Hepinizin cep telefonlarına bildiriler geldi ve hepiniz huzursuz oldunuz. Hepimizi uyandıran yahut hepimizi sanki ne oluyor diye telaşa sevk edilen iletiler geldi. AFAD taşınabilir uygulamasından yapılan barajların su tutulmasına kadar.

* DSİ’nin yaptığı bilhassa ırmaklarda, derelerde, ırmaklara kadar kentsel dönüşüme kadar yanı sıra okulların hazırlıklı hale gelmesine kadar ve zelzeleye sağlam olmayan binaların yıkılmasına kadar, Türkiye 1999 zelzelesinden sonra farkındalığa kadar eğitime kadar birçok yenileşme ortaya koydu, birçok adım attı ve devam ediyoruz.

* Arama kurtarma gruplarımıza kadar helikopterlerimizin köylere jeneratör getirmesine besin getirmesine kadar birçok uyumumuz var. En değerlisi sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kurulan bir AFAD kurumu var.

* Bütün kurumları koordine eden bu kurumların yaptıklarını takip eden ve birlikte çalışan yaygınlaştırmaya çalışan AFAD kurumu var. İnşallah bu türlü bir zelzeleyle karşılaşmayız, inşallah bir afetle karşılaşmayız. Lakin her an karşılaşabilecek üzere de hazırlıklı olmalıyız, hazırlıklarımızı yapmalıyız.” DHA-AA

Related Posts

Almanya Başbakanı Scholz corona virüse yakalandı

Alman Haber Ajansı DPA’da yer alan habere nazaran, Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, Başbakan Scholz’un COVD-19 testinin müspet çıktığını …

İçişleri Bakanı Soylu Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan ailelerle bir ortaya geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sabah saatlerinde kente gelerek bir dizi ziyarette bulundu. İHA Önceden evlat nöbetindeki ailelerle teğe …

Eşini doğrama tahtasıyla öldüren öğretmen tutuklandı! İşte ifadesi

Olay, dün sabah saatlerinde İslahiye ilçesi Aydınlık Mahallesi’nde meydana geldi. Cahit Zarifoğlu İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olan Süleyman …

Samsun’da feci kaza: 9 araç birbirine girdi

Samsun-Ordu yolunda Ordu istikametine giden şoförünün ismi ve plakası şimdi öğrenilemeyen araba, yağış sonrası kayganlaşan yolda denetimden çıkıp …

Norveç, Rusya’yla vize muahedesini askıya aldı

Norveç, 2007’de Rusya ile imzaladığı vize mutabakatını, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gerekçesiyle askıya aldı. Anadolu Ajansı’nın aktardığına …

Göçmenler kamp kurmasın diye merkezi noktalara kaya döşediler

Fransız basınındaki haberlere nazaran, kent merkezinde bilhassa yeşil ve açık alanlara 12 Eylül’den bu yana yüzlerce ton kaya modülleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.