Bakan Soylu Kılıçdaroğlu’na bir de görüntülü anlattı: İçişleri Bakanlığı’nda rastgele bir ünite kurulamaz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, argümanlarla ilgili toplumsal medya hesabından görüntülü paylaşımda bulundu.

Paylaşımında, birkaç vakittir CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve yardımcılarının, “İçişleri Bakanlığı bünyesinde yalnızca CHP’li belediyelerin açıklarını aramak için özel bir ünite kurulduğu” yönünde tezleri lisana getirdiğini belirtti.

“Güya bu kelamda üniteye talimat verilmiş, hatta açık bulamayanlar ceza ile tehdit edilmiş.” tabirini kullanan Soylu, İçişleri Bakanlığında rastgele, kanunsuz, mevzuatsız bir ünite kurulamayacağının altını çizdi.

Hiçbir devlet memuruna da kanunsuz, ölçüsüz ceza verilemeyeceğini vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:

“İddianın sahibi tahminen bilmez lakin bu ülkede ‘idari hukuk’ diye, yani ‘idare hukuku’ manasında bir disiplin vardır. Buna ilişkin mahkemeler ve bir hukuk var. Vatandaşlarımız bu tip kurumlarda yahut belediyelerde lokal idarelerde gördüğü birtakım kanun dışılıkları hem valiliklere hem kaymakamlıklara hem İçişleri Bakanlığına, örneğin CİMER’e her türlü noktaya ve Cumhuriyet Başsavcılıklarına şikayette bulunabilirler. Bu vatandaşımızın en olağan hakkıdır. Valilik, Cumhuriyet Başsavcılığı ve ilgili kurumlar, bu şikayetler doğrultusunda İçişleri Bakanlığından soruşturma onayı isterler. İçişleri Bakanı uygun görmesi halinde evvel araştırma ve ön inceleme yapar, sonrasında soruşturma müsaadesi verir ve belge savcılığa intikal ettirilir.”

RAKAMLARLA KARŞILIK VERDİ

“Peki tez ve iftira edildiği üzere nitekim CHP’ye ve rastgele bir partiye özel bir ayrımcılık var mıdır?” diye soran Soylu, bunu en güzel anlatacak olanın verilen soruşturma müsaadelerinin ve araştırma ön inceleme onaylarının sayısı olduğunu belirtti.

Son lokal seçimlerden yani 31 Mart 2019’dan 8 Ağustos 2022’ye kadar araştırma ve ön inceleme onay sayılarının toplam 2 bin 428 olduğuna dikkati çeken Soylu, bu sayının yüzde 34’ünün AK Partili, yüzde 41’inin CHP’li, yüzde 10’unun MHP’li ve yüzde 5,9’unun HDP’li belediyelere ilişkin olduğunu söz etti.

Soylu, bunun bir etap sonrasında araştırma onayları çerçevesinde verilen soruşturma müsaadelerinin sayısı ve dağılımına ait, “Toplam 583 onay. Yüzde 33,3 AK Parti, yüzde 35 CHP, yüzde 11 MHP, yüzde 14’ü HDP biçiminde bir dağılım kelam hususudur.” açıklamasını yaptı.

Soruşturma müsaadesi verilmemesi kararlarıyla ilgili de Soylu, “Yüzde 36,7 AK Parti, yüzde 43,4 CHP, yüzde 9,15 MHP, yüzde 3,4 DÜZGÜN Parti, yüzde 3,9 HDP biçiminde bir dağılım mevcuttur.” tabirini kullandı.

“DEVLET GEREĞİNİ HİÇ KİMSEYİ AYIRT ETMEDEN YERİNE GETİRDİ”

Resmi datalardan de açıkça görüldüğü üzere kimseye bir ayrımcılık yapılmasının kelam konusu olmadığını tabir eden Soylu, şunları kaydetti:

“Vatandaş şikayet etmiş, müracaatını ortaya koymuş ve devlet de gereğini hiç kimseyi ayırt etmeden yerine getirmiş. Madem biz ayrımcılık yaptık, madem bu soruşturmalar CHP’li belediyelere taammüden yapılıyor Bilecik Belediye Liderini soruşturma kapsamında misyondan uzaklaştırmamızın çabucak peşinden neden CHP’den ihraç ettiler? Keza Çanakkale Çan İlçe Belediye Lideri hakkında soruşturma onayı verdik, yapılan incelemeler sonucunda Cumhuriyet Başsavcısı gözaltı kararı verdi. Pekala resen mi soruşturma açtık? Hayır. Şahsen Belediye Liderinin teyzesinin oğlunun yolsuzluk ihbarı vardı da ondan. Bir diğer örnek Balıkesir Gömeç Belediye Lider Yardımcısı, bir oburu İzmir Konak Belediyesi, şikayet üzerine yapılan soruşturmada bir memur rüşvet alırken suçüstü yakalandı. Pekala bu ihbarları görmezden mi gelseydik? Gözümüzü mü kapatsaydık? Yeniden İzmir Menderes Belediye Lideri, Yalova’da Belediye Lideri ve Lider Yardımcısı haklarında Cumhuriyet Başsavcılıklarında yürütülen önemli kanıtlara dayanan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları nedeniyle bakanlığımızca vazifeden uzaklaştırılmışlardır. Madem biz taraflı davrandık hakkında yolsuzluk soruşturması yürüyen CHP’li Menemen Belediye Lideri neden ihraç istemiyle CHP Disiplin Şurası’na sevk ettiniz? Neden bunun üzerine kendisini partiden istifa ettirdiniz? Urla Belediye Lideri FETÖ iltisakı sebebiyle misyondan uzaklaştırıldı. CHP Adana Seyhan Belediye Lider Yardımcısı ve CHP’li belediye meclis üyesi PKK’nın kelamda Çukurova Bölge sorumlusuyla görüşüyorlar, irtibat halindeler. ‘Belediyenin bir ek hizmet binasını PKK propagandası maksatlı toplantı yapan bir derneğe tahsis etmişler’ tespitlerimizi araştırmasa mıydık, müdahale etmese miydik? Göz mü yumsaydık? Dağda operasyon yaptığımız PKK’lı CHP’li belediyede çalışınca sırtımızı mı dönseydik?”

“DEVLETİ PRESTİJSİZ HALE GETİRMEK KİMSENİN HAKKI DEĞİL”

Kamunun bunu bilmeye gereksinimi olduğunu vurgulayan Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

“Devleti prestijsiz hale getirmek, yaptığımız iş ve süreçleri istismar etmeye çalışmak elbette ki kimsenin hakkı değildir. Yaptığımız bütün süreçler yargıya açık süreçlerdir ve bu devletin hiçbir kanunsuz işi olmaz. Esasen devlet olmanın da, demokrasinin de, hukukun da temeli budur. Bu prestijle paylaştığımız bu gerçekler ışığında, iftira sahiplerini özür dilemeye, dürüstlüğe, samimiyete ve devleti prestijsiz hale getirmek için iftira atmamaya ve devlete hürmet duymaya davet ediyorum. Bilhassa kamuoyuna bu bilgileri vermeyi bir sorumluluk olarak addediyorum.”

Soylu, paylaşımında ayrıyeten “Devleti itibarsızlaştırmak, kontrolü etkisiz kılmak, böylelikle yapanın yanına kar kalmasını sağlamak… Palavralarla yanlışı örtmeye müsaade edilemez. ‘CHP’li Belediyeleri soruşturmak için İçişleri Bakanlığı’nda özel ünite kuruldu.’ palavrası.” sözlerine yer verdi.

Related Posts

Almanya Başbakanı Scholz corona virüse yakalandı

Alman Haber Ajansı DPA’da yer alan habere nazaran, Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, Başbakan Scholz’un COVD-19 testinin müspet çıktığını …

İçişleri Bakanı Soylu Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan ailelerle bir ortaya geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sabah saatlerinde kente gelerek bir dizi ziyarette bulundu. İHA Önceden evlat nöbetindeki ailelerle teğe …

Eşini doğrama tahtasıyla öldüren öğretmen tutuklandı! İşte ifadesi

Olay, dün sabah saatlerinde İslahiye ilçesi Aydınlık Mahallesi’nde meydana geldi. Cahit Zarifoğlu İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olan Süleyman …

Samsun’da feci kaza: 9 araç birbirine girdi

Samsun-Ordu yolunda Ordu istikametine giden şoförünün ismi ve plakası şimdi öğrenilemeyen araba, yağış sonrası kayganlaşan yolda denetimden çıkıp …

Norveç, Rusya’yla vize muahedesini askıya aldı

Norveç, 2007’de Rusya ile imzaladığı vize mutabakatını, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gerekçesiyle askıya aldı. Anadolu Ajansı’nın aktardığına …

Göçmenler kamp kurmasın diye merkezi noktalara kaya döşediler

Fransız basınındaki haberlere nazaran, kent merkezinde bilhassa yeşil ve açık alanlara 12 Eylül’den bu yana yüzlerce ton kaya modülleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.