Çalışmalar başladı! İzmir’e süratli tren geliyor

Dağ, Menemen Belediyesi tarafından düzenlenen “12. Emiralem Çilek Festivali”nin açılışı ve kortej yürüyüşüne katıldı.

AK Parti İzmir Vilayet Lideri Kerem Ali Daima, AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Menemen Belediye Lideri Aydın Pehlivan ve çok sayıda vatandaşla şenlik alanında yürüyen Dağ, çilek üreticileriyle sohbet edip, vatandaşlara çilek ikramında bulundu.

Şenlik alanında konuşma yapan Dağ, çileğin yararlarını sıraladı.

Çilek üretiminde yıllar içerisinde çok ara kat edildiğini belirten Dağ, şöyle devam etti:

“Dünyada çilek üretiminde ABD, Çin ve Meksika’dan sonra 4. sıradayız. Üretimimize baktığımızda önemli bir artış gözüküyor. Çilek manasında ithalatımız neredeyse sıfırlarda. Ancak bakıyoruz ihracatımız da çok fazla yok. Niçin? Zira biz millet olarak çileği çok seviyoruz ve içeride tüketiyoruz. İkincisi de onu da inşallah yapacağız. Soğuk havaya ve işlemeye gereksinimimiz var. İhracatımızı artırmak için bunlara gereksinimimiz var. İnşallah siz ürettikten sonra çileği yurt dışına satmak da bizim en kıymetli görevlerimizden birisi olacak.”

Türkiye’nin her noktada olduğu üzere tarımda da kıymetli aralar kat ettiğini vurgulayan Dağ, İzmir’in de buna çok değerli katkılar verdiğini bildirdi.

2025’TE SÜRATLİ TREN PROJESİ HAYATA GEÇECEK

İzmir’e süratli tren muştusunu veren Dağ, şunları kaydetti:

“Bizim 2023 vaatlerimiz ve sözlerimizden bir tanesi İzmir-Ankara süratli tren projesini hayata geçirmek vardı. O çalışmaya başladık. Değerli uzaklıklar kat ettik. Lakin vakit içerisinde müteahhit firmaların işleri bırakması sebebiyle vakit zaman aksamalar oldu. Fakat şubat ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İngiltere Eximbank 2,16 milyar avroluk kredi muahedesini imzaladı. Çalışmalar yine başladı. 3 etapta çalışma yapıyoruz. Bir, Polatlı-Banaz, iki Banaz-Salihli, üç Salihli-Menemen-İzmir. İnşallah şubat ayından itibaren sayacak biçimde Polatlı-Banaz ortası 28 ayda bitecek. Yeniden Menemen-Manisa-Salihli ortası da 28 ayda bitecek. Salihli-Banaz ortası da 40 ayda bitecek. 2025’in Temmuz’unda İzmir-Ankara süratli tren projesi hayata geçmiş olacak.”

Menemen Belediye Lideri Aydın Pehlivan da şenliği düzenlemekten duydukları memnuniyeti lisana getirerek, tüm üreticilerin yanında olduklarını bildirdi.

Halk oyunları gruplarının şov sunduğu aktiflikte, Türk Halk Müziği sanatkarı Bedia Akartürk konser verecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.