Çin ve Rusya, CR-929 yolcu uçağı projesinde uyuşmazlığa düştü

Batı karşısında birçok alanda ortak adımlar atmasıyla bilinen Çin ve Rusya, uçak projesine uyuşmazlık yaşıyor.

İki ülkenin ortak yürüttüğü “CR-929” yolcu uçağı projesi, birtakım evrelerinde yaşanan aksaklıklarla gündeme geldi.

Sorun çıkaran iki ayrıntı

Pekin’in 50 milyar dolarlık projeye kimi Batılı şirketleri davet etmek istemesi ve Çin pazarındaki satış hissesini paylaşmak istememesi taraflar ortasında sorun yarattı.

Rusya’nın, Çin’in yolcu uçağının milletlerarası uçuş standartlarına daha uygun olması için birtakım kesimlerin Batılı üreticiler ile ortak üretilmesi teklifine karşı çıktığı sav edildi.

Rusya’nın motor ısrarı

Çin’in, uçağın motorunun geliştirilmesinde Rolls-Royce ve General Electric üzere Batılı firmaları dahil etmek istediği, Rusya’nın motorun iki ülke ortak üretimi olmasında ısrar ettiği ileri sürüldü.

Pekin’in, uçağın şasisi ve iniş ekiplerinin Alman yahut Amerikan imali olmasını tercih ettiği, Moskova’nın ise uçuş güvenliği sicilinin yetersiz olmasına rağmen bu modüllerin Rus üretimi olmasında direttiği aktarıldı.

Kâr paylaşımı anlaşmazlığı

Moskova’nın, Çin’in Batılı şirketleri dahil etme isteğini, Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle uygulanan yaptırımlardan ziyan görmemek için Batı’ya verilen bir ödün olarak yorumladığı öne sürüldü.

İkinci kaynağa nazaran ise taraflar, kâr paylaşımı konusunda anlaşamıyor. Pekin, Çin’de satılacak uçaklar için Rusya’ya kâr hissesi vermek istemiyor.

Rusya teklife sıcak bakmıyor

Çin pazarındaki satışları büsbütün kendisine ayırmak isteyen Pekin, buna karşılık yurt dışı satışlarda Rusya’ya yüzde 70 hisse vermeyi teklif ediyor.

Ancak Rusya teklife sıcak bakmıyor zira uçağın ABD’li Boeing ve Avrupalı Airbus’un hakim olduğu global pazarda kısa müddette kıymetli hisse sahibi olabileceği öngörülmüyor.

Eşit hisse talebi

AA’nın aktardığına nazaran, bu durumda Çin pazarındaki satışlar, projeden elde edilecek çıkarın büyük kısmını oluşturacağından Ruslar, buradan eşit hisse almakta ısrar ediyor.

Rusya projeden büsbütün çekilebilir

Rusya medyasındaki kimi açıklamalarda, Moskova’nın bu şartlarda projeden büsbütün çekilmeyi değerlendirdiğinin işaretleri görülüyor.

Rus haber ajansı Tass, geçen ay yayımladığı haberde, Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov’un projeye ait şu kelamlarına yer vermişti:

“İzlenecek yol bu üzere görünüyor”

“Çin’le proje üzerinde çalışıyoruz, işler prensipte uygun bir doğrultuda ilerliyor. Çin, bir sanayi devi haline geldikçe, bizim hizmetlerimize giderek daha az muhtaçlık duyuyor, iştirakimiz her geçen gün azalıyor.

Projenin geleceğine, ayrılıp ayrılmayacağımıza ait varsayım yürütmek istemiyorum lakin izlenecek yol bu üzere görünüyor.”

288 koltuklu CR-929 yolcu uçağı projesi

Çin Ticari Uçak Şirketi ile Rusya Birleşik Uçak Şirketince yürütülen proje, 2017’de başlamıştı.

Uzun ara uçuşlarında kullanılması planlanan 288 koltuklu uçağın birinci uçuşunu gelecek yıl yapması planlanıyordu.

Rusya’nın yaptırımlar yüzünden sermaye ezası çekmesi nedeniyle kanatların üretiminde geri kaldığı ve bunun projenin tamamlanmasını öteleyeceği öngörülüyor.

Related Posts

Bakan Soylu, İstanbul’daki toplanma alanlarının sayısını açıkladı

İçişleri Bakanı Soylu, sarsıntı hazırlıkları kapsamında İstanbul’da toplanma alanlarının sayısının 2 bin 864’ten 5 bin 633’e çıktığını, kentte …

Selçuklu Meydan Mezarlığı’nda 41 yeni mezar bulundu

Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan dünyanın en büyük Türk İslam mezarlığı olma özelliğini taşıyan Selçuklu Meydan Mezarlığı’nda yürütülen hafriyat …

YKS ek tercih ne vakit başlar? YKS ek tercih fiyatlı mi?

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının akabinde rastgele bir programa yerleştirilemeyen adaylar ek tercih beklemeye başladı. YKS ek tercih için …

Şişli’deki iki aile ortasında çıkan silahlı hengamede biri polis 4 kişi yaralandı

Kuştepe Mahallesi Köz Sokak’ta iki aile ortasında şimdi belirlenemeyen nedenle silahlı hengame çıktı. Kavgaya karışan 4 kişi ile olaya …

ALG Spor, Sırbistan’a gitti

Türkiye’yi UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde temsil edecek olan Gaziantep ALG Spor, 1. turda Norveç’in Brann takımıyla 18 Ağustos Perşembe günü …

Sarıyer’de yol çöktü, Kağıthane’de toprak kaydı

İstanbul’da sabah saatlerinden itibaren tesirli olan şiddetli yağmur nedeniyle Sarıyer Ayazağa’da yol çöktü. Araç şoförleri çöken yolda zahmetle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.