Cumhurbaşkanı Erdoğan, Srebrenitsa soykırımı kurbanlarını anma merasimine bildiri gönderdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da 1995’te yaşanan soykırımın 27. yılında eski akümülatör fabrikasında düzenlenen anma merasimine yazılı bildiri gönderdi.

Mesajı, merasime katılan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş okudu.

Erdoğan, bildirisinde, “İnsanlık onurunun ayaklar altına alındığı, Avrupa tarihinin kara lekesi olan Srebrenitsa soykırımının 27. yıl dönümünde, Boşnak kardeşlerimizin yaşadığı acıları tekrar kalplerimizde hissediyoruz. 27 yıl sonra bugün ebediyete uğurladığımız şehitlerimizi ve tüm aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum. Rabb’im şehitlerimizin ruhlarını şad, yerlerini cennet eylesin. Şehitlerimizin kederli yakınlarına ve Boşnak kardeşlerimize şahsım ve milletim ismine taziyelerimi sunuyorum” sözlerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ACILARIMIZ BİRİNCİ GÜNKÜ ÜZERE TAZE

Soykırımın üzerinden çeyrek asırdan fazla mühlet geçse de acılarının birinci günkü üzere taze olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iletisinde şunları kaydetti:

“Ortaya çıkartılan her toplu mezar, ebedi istirahatgahına uğurladığımız her şehitle birlikte acımız ve hüznümüz de büyümektedir.

Srebrenitsa soykırımının 50 kurbanı daha toprağa verildi.

Hala evlatlarının ve yakınlarının akıbetini öğrenmeye çalışan mağdurlar varken, soykırımda rolü olanların samimi bir yüzleşme yerine kendilerini aklama yarışına girmeleri ise insanlık ismine utanç vericidir. Soykırım cürmünü önemsizleştirmeyi hedefleyen, Boşnak kardeşlerimizin acılarını görmezden gelen, şehitlerimizin aziz anılarını inciten bu çeşit adımları kabul etmiyor, esefle karşılıyoruz.

Bosna Hersek’in, toprak bütünlüğü dahilinde, güçlü ve müreffeh bir ülke olarak varlığını sürdürmesi, Srebrenitsa’da ve Bosna-Hersek’in öbür bölgelerinde kaybettiğimiz şehitlerimize karşı borcumuzdur. Türkiye bu anlayışla Bosna Hersek’in güvenliği, iyiliği ve aydınlık geleceği için gereken her türlü takviyesi sağlamaktadır.

Hiç elbet huzurlu ve müreffeh Bosna-Hersek’in teminatı yetişmekte olan genç kuşaktır. Bosnalı gençler uğraşlarıyla başarılarıyla geçmişi unutmadan geleceği inşa etmedeki kararlılıklarıyla ülkelerine de umut kaynağı olmaktadır. Türkiye, öbür alanlarda olduğu üzere Bosna-Hersek’in eğitim altyapısının geliştirilmesine yönelik katkılarını da sürdürmektedir.

Nasıl tarih boyunca Boşnak kardeşlerimizin âlâ ve makus günlerinde yanında olduysak, inşallah bundan sonra da tüm imkanlarımızla Bosna-Hersek’e sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bilhassa 27 yıl evvel tüm dünyanın ve Avrupalı askerlerin gözü önünde işlenen soykırımın unutulmasına ve unutturulmasına müsaade vermeyeceğiz.

Bu niyetlerle aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, gözü yaşlı annelerine, yakınlarına ve tüm Bosnalı kardeşlerime sabr-ı cemil diliyorum. Sizleri bir sefer daha hürmetle selamlıyor, her birinize şahsım ve milletim ismine en kalbi muhabbetlerimi iletiyorum.”

Related Posts

AK Parti’ye mi katılacak? CHP’den istifa eden Mehmet Ali Çelebi’den dikkat çeken paylaşım

2021 yılında CHP’den istifa edip Memleket Partisi’ne katılmasının ardından Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile anlaşmazlık yaşadığı …

Ukrayna’dan gelen mısır yüklü 3 geminin İstanbul Boğazı’ndan geçmesi bekleniyor

Müşterek Uyum Merkezinde misyonlu Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri, İrlanda’ya gitmek üzere Ukrayna’dan hareket …

Galatasaray’ın transferde durmaya hiç niyeti yok! Justin Kluivert için Roma’ya teklif yapıldı

Yeni sezona bomba gibi transferlerle giren Galatasaray, bir yıldıza daha gözünü dikti. Sarı-kırmızılılar, Hollandalı kanat oyuncusu Justin …

Sanatçı Semih Sergen hayatını kaybetti

Oyuncu ve seslendirme sanatçısı Semih Sergen’in oğulları Burak Sergen ve Toprak Sergen sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımla, ünlü …

Godfred Donsah, yeniden Yeni Malatyaspor’da

Süper Lig’den Spor Toto 1. Lig’e düşen Yeni Malatyaspor, transfer tahtasının kapalı olması nedeniyle sözleşmesi biten futbolcularına yöneldi …

Galatasaray’dan Sevilla’ya kupalı gönderme

Geçtiğimiz gün Sevilla’nın İngilizce hesabından paylaşılan bir gönderi sarı-kırmızılıları kızdırmıştı. “Fernando, Marcao ve Alex Telles …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.