Depremzedelerden Tunç Soyer’e: Bizi sokağa atma

Depremzedelere daireleri boşaltmaları için 20 Temmuz’a kadar mühlet tanıyan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, aksi takdirde elektrik ve suların kesileceğini, geriye dönük olarak da ecri misil ismi altında kira alınacağını bildirdi.

Sürenin dolmasına bir gün kala gidecek yerleri olmadığı için çaresiz kalan vatandaşlar Lider Soyer’den zelzele konutları bitene kadar oturdukları daireleri kendilerine kiralamasını istedi.

Depremzedeler Sabah Gazetesi’ne konuştu. Vatandaşların açıklamaları şöyle: 

Abdülkerim Akdeniz: Bu meskenler satılacak ya da kiralanacaksa bize satılıp kiralansın. Şayet olmuyorsa bizi zabıta ve polisle tekme tokat dışarı atsınlar. Gidecek yerimiz yok.

Tülay Yurtseven: Depremde 2 kızım enkaz altında kaldı. Zelzele sonrası buraya sığındık. Gidecek diğer yerimiz de taşınma masraflarını karşılayacak durumumuz da yok. Konut kiraları 5 bin liradan başlıyor. Meskenlerimiz bitene kadar konutlar bize kiralansın.

Aysel Oral: Sarsıntıda eşim enkaz altında kaldı. Belediye bizi buraya yerleştirdi. Kiralar çok değerli. Gidecek öbür yerimiz yok. Rezerv alandaki konutlar bitene kadar bizi yönetim etmelerini istiyoruz.

Hüseyin Erkan: Bir haftadır konut arıyorum lakin bulamıyorum. 1+1 daireye 5 bin lira kira istiyorlar. O parayı verecek gücüm yok. Açıkta kaldık. En azından meskenler bitene kadar bizi biraz daha yönetim etmelerini istiyoruz.

Şerife Koşar: 20 Temmuz’da çıkın diyorlar. Burada oturanlar zelzelede konutunu ve her şeyini kaybetmiş beşerler. Bugün taşınmaya kalksak nakliye ile birlikte bize maliyeti en az 20 bin lira. Kira ödemeye razıyız. Kâfi ki bizi çıkarmasınlar. İşgalci değil depremzedeyiz.

Hilal Görgülü: Pandemi sürecinde işsiz kaldım. Eşimden de ayrıldım. 16 yaşında bir oğlum var. İşsizim. Cebimde beş kuruş param yok. Ne yapacağımı bilemiyorum. Herhalde gelip eşyalarımı kapının önüne koyacaklar bende burada öylece kala kalacağım.

Çağlar Karakaş: Eşim Hande ve oğlum Ali Çağan ile birlikte enkaz altından kurtarıldık. Pandemi nedeniyle karı-koca işsiz kaldık. Travmayı hala daha atlatamadık. Ruhsal tedavi görüp ilaç kullanıyoruz. Buradan çıkarsak gidebilecek öbür yerimiz yok.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Related Posts

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na ‘seçmen bilgileri’ karşılığı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP başkanı Kılıçdaroğlu’nun “Bizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Konseyinde bile yok” kelamlarına karşılık verdi. CHP …

Son mesajı ‘arama’ oldu! Zeytinlik alanda cansız bedeni bulundu

Olay, dün sabah 08.20 sıralarında Kepez ilçesi Çamlıbel Mahallesi 4939 Sokak yakınındaki zeytinlik alanda yaşandı. Edinilen bilgiye göre, sabah …

Barış diplomasisinde yeni perde

Ayşegül Kahvecioğlu – Türkiye; Rusya ile Ukrayna arasında savaşın başladığı 24 Şubat’tan itibaren ortaya koyduğu barış diplomasisini kararlılıkla …

3 pilot vilayette aile diş hekimliği uygulaması başlıyor

Türkiye’de her kentte ve mahallede Sıhhat Ocakları vatandaşlara hizmet veriyor. Aile Tabipleri tarafından verilen hizmetle birlikte, birçok …

Bakan Soylu, İstanbul’daki toplanma alanlarının sayısını açıkladı

İçişleri Bakanı Soylu, sarsıntı hazırlıkları kapsamında İstanbul’da toplanma alanlarının sayısının 2 bin 864’ten 5 bin 633’e çıktığını, kentte …

Selçuklu Meydan Mezarlığı’nda 41 yeni mezar bulundu

Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan dünyanın en büyük Türk İslam mezarlığı olma özelliğini taşıyan Selçuklu Meydan Mezarlığı’nda yürütülen hafriyat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.