Elon Musk’a Çin şoku: Tesla teslimatları düşüyor

Tesla’nın 2022 ikinci çeyrek performansında büyük düşüş görüldü. Çin’deki karantinalar ve tedarik zincirinin bozulması ile ve şirketin mali sorunları teslimatların düşüşünde tesirli oldu.

Tesla’nın araç teslimatları, Çin’de gerçekleştirilen kapanmalar ve tedarik zinciri kesintileri nedeniyle iki yıldan fazla bir müddettir birinci sefer çeyreklik bazda düştü. Şirketin farklı lokasyonlarda iki yeni fabrika açtığı ve bu mevzuda yaşanan zorlukların da siparişlerin sayısında tesirli olduğu bildirildi.

Dünyanın en varlıklı insanı Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli araç üreticisi Tesla, dün yaptığı açıklamada, evvelki çeyrekte 310 bin 48 olan araç siparişlerinin ikinci çeyrekte 254 bin 695’e düştüğünü bildirdi. Siparişler varsayımların de epeyce altında kaldı.

KISITLAMALAR ŞİRKETİ SARSTI

Son haftalarda birçok analist, şirketin corona virüsü kısıtlamaları nedeniyle Şanghay’daki en büyük fabrikasını süreksiz olarak kapatmak zorunda kalmasının akabinde beklentilerini düşürmüştü. Ayrıyeten Musk, Almanya ve ABD Teksas’taki yeni fabrikalarını hızlandırmak konusunda da sorun yaşadıklarını duyurmuş, bu fabrikaları ‘para fırını’ olarak nitelendirmişti.

Tesla’nın teslimatlarındaki düşüş, şirketin 20 Temmuz’da açıklanması planlanan ikinci çeyrek karları üzerinde de baskı oluşturabilir. Analistler şirketin çeyreklik olarak 2 milyar dolarlık kâr açıklamasını bekliyor. Geçtiğimiz çeyrekte bu sayı 3,3 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Ayrıca Musk geçtiğimiz ay, “ekonomiye dair çok berbat bir hissiyatının” olduğunu belirterek çalışan sayısını yaklaşık yüzde 10 azaltmak gerektiğini duyurmuştu. Musk bahis ile ilgili e-postayı şirketin üst seviye yöneticilerine göndermişti.

BITCOIN DARBESİ

Bununla birlikte şirketin Bitcoin’deki fiyat düşüşünden de olumsuz etkilenebileceği belirtiliyor. Hesaplamalara nazaran Bitcoin’deki sert düşüş şirkete 475 milyon dolara mâl olabilir. Şirket son olarak Bitcoin 28 bin dolar değerindeyken 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın almıştı. Önder kripto para şuanda 19 bin dolar düzeylerinde bulunuyor.

Ayrıca Tesla piyasada faaliyet yürüten pek çok rakibi üzere araçlarına artırım yapmaya da başladı. Artırımlarda artan maliyetlerin tesirli olduğu belirtilirken Model Y’lerin ABD’de geçen yıla nazaran 14 bin dolar zamlandığı görüldü.

HAZİRAN’DA TOPARLANDI

Öte yandan şirket, “Haziran 2022, Tesla’nın tarihindeki en yüksek araç üretim ayıydı” açıklamasında bulundu. Araç üretiminde geçtiğimiz yılın tıpkı devrine nazaran artış olduğu görüldü. Lakin geçtiğimiz yıl pandemi yüzünden üretim ve tedarik zinciri aksaklıkları artmış, bu da üretimi sert düşürmüştü.

Elon Musk nisan ayına kadar Tesla’nın görünümü konusunda optimist konuşmaya devam etmişti. Ünlü CEO şirketin geçen yıla nazaran yaklaşık yüzde 60 artışla 2022’de 1,5 milyondan fazla araç üretebileceğini belirtmişti. Wall Street uzmanları Tesla’nın bu yıl 1,4 milyon araca ulaşmak için gayret edebileceğine inanıyor.

Related Posts

Özelleştirme kapsamındaki birtakım taşınmazlarda imar planı değişikliği

Özelleştirme kapsamındaki birtakım taşınmazlarda imar planı değişikliğine ait Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran …

Türkiye üzerinden yapılan milletlerarası taşıma 820 bin seferi aştı

Bakanlıktan kara yolu nakliyatına ait yapılan yazılı açıklamada, Koronavirüs sonrasında ve Ukrayna-Rusya krizinin akabinde tedarik zincirinde …

Bakan Vedat Alim’den enflasyon açıklaması!

AK Parti Bursa Vilayet Lideri Davut Gürkan, ”Sigorta sayılısı 1 milyon 54 bin 500 bin emeklisi olan bir kent. 2 milyon 180 bin seçmeni var. Son …

Fenerbahçe’yi eski oyuncusu yıktı

UEFA Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turu rövanş maçında Fenerbahçe, Dinamo Kiev’i konuk etti. 10 kişi kaldığı maçta 1-0 geriye düşen …

Analist 3 Haber Verdi: Bu Altcoin, Ayı Piyasasında Büyük Fırsat!

Solana ekosistemi, en hızlı akıllı sözleşme ağlarından biri olarak kabul edilmektedir. Uzmanlar altcoin için iyimser ve 2030 yılına kadar 512 …

Dünya ‘Tahıl Koridoru Mutabakatı’nı konuşuyor! Fiyatı İstanbul’da belirlenecek

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Kazım Taycı, Rusya, Ukrayna ve Türkiye ortasında imzalanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.