Elzem değilse oto kullanımı azaldı…

On kişiden 7’si işe artık işe aracıyla gitmiyor

Ulaştırma harcama grubu için TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık enflasyon %123.4. Hiç kuşkusuz bunun altında yatan önemli nedenlerden biri akaryakıt fiyatlarındaki artış. Bu arada, akaryakıt fiyatlarındaki artışın nakliye maliyetlerini de yükselterek diğer kategorileri de olumsuz etkilediğini söylemek gerekli.

Ancak elbette ulaştırma harcamaları doğrudan etkileniyor. Bu durumun araç sahiplerine nasıl yansıdığına bakmaya çalıştık.

Artan akaryakıt fiyatları nedeni ile araç sahiplerinin yarısı eskiden yakıt alırken depolarını tamamen doldurduklarını ancak artık bundan vazgeçtiklerini belirtiyorlar.

Karşılaşılan yeni fiyat seviyesi her on araç sahibinden dokuzunun aracını daha az kullanmasına yol açmış.

Özellikle elzem olmayan nedenler ile araç kullanımı düşmüş, mesela her dört araç sahibinden üçü artık ailecek araba gezintilerinden vazgeçtiklerini belirtiyor, yine her on araç sahibinden yedisi artık alışverişe araba ile gitmediğini ifade ediyor. On araç sahibinden dokuzu, aracını eskiden her istediğinde kullandığını ancak artık gerekli olmadıkça kullanmadığını belirtiyor.

İşe gitmek gibi elzem bir neden ile araç kullananların sayısında dahi azalma var. Her on araç sahibinden yedisi eskiden işe araç ile giderken artık bundan vazgeçtiğini belirtiyor. Bu duruma bir çare olarak yakın oturan iş arkadaşlarının araçlarını işe gidiş geliş için ortak kullanmaya başladıklarını görüyoruz. Araç sahiplerinin yarısından fazlası bu yönteme başvurarak yakıt masrafını paylaştıklarını ifade ediyorlar. Araç kullanım şeklindeki bu değişimler, önümüzdeki dönemde ikinci el otomobil piyasasında önemli bir hareketlilik yaratabilir, çünkü her on araç sahibin-den üçü aracını yerine yenisini almamak üzere satmayı düşündüğünü belirtiyor. Ukrayna-Rusya savaşının da körüklediği küresel petrol fiyatları problemini de değerlendirdiğimizde ulaştırma maliyetleri açısından zor günlerin devam edeceğini tahmin edebiliriz.

Her 10 araç sahibinden 9’u araçlarını daha az kullanıyor

Bugünlerde aracınızı kullanmanız ile ilgili olarak aşağıdaki ifadelerden uygun olanını işaretler misiniz?

Akaryakıta gelen zamlarla birlikte araç sahipleri araçlarını daha az kullanma eğiliminde. Bugün araç sahiplerinin %91’i araçlarını daha az kullandığını belirtirken sadece %8’i her zamanki gibi kullanmaya devam ettiğini söylüyor.

%87 artık hafta sonu aracıyla gezmeye gitmediğini söylüyor

Araç sahiplerinin %87’si daha önce istediği vakti aracını kullandığını ama şimdi gerekli olmadıkça kullanmamaya çalıştığını belirtiyor. Araçları ile artık hafta sonu gezmeye gitmediğini söyleyen araç sahiplerinin oranı %76, alışverişe araçları ile gitmeyenlerin oranı %69.

Arabanızı kullanmanız ile ilgili olarak hangisi sizin son zamanlardaki davranışınızı en iyi açıklar?

 

Çalışanlar da işe araba ile gitmektense toplu taşımayı tercih ediyor 

Araç sahibi çalışanların %71’i kendi araçları ile işe gitmektense toplu taşımayı tercih ediyor. Diğer bir tasarruf yöntemi olarak da yakın çevrede oturan arkadaşlar ile birlikte araç ile işe gitmek ve masrafları paylaşma yoluna gidiliyor.

Arabanızı kullanmanız ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi sizin son zamanlardaki davranışınızı en iyi açıklar?

Akaryakıt alımında da araç sahipleri daha tasarruflu davranıyor

Araç sahipleri araçlarını daha az kullanmanın yanısıra akaryakıt alımında da daha dikkatli davranıyor. Her 100 araç sahibinden 9’u eskisine göre daha az miktarda benzin almakta. Araç sahiplerinin %51’i daha önce araçlarının deposunu tam doldururken bugün gerektiği kadar aldığını, %39’u hiçbir zaman deposunu tam doldurmadığını ama şimdi eskisine göre daha az akaryakıt aldığını söylüyor.

Akaryakıt alma davranışınız ile ilgili olarak aşağıdaki ifadelerden uygun olanını işaretler misiniz?

 

10 araç sahibinin 3’ü aracını satma ve yenisini almama eğiliminde 

Araç sahiplerinin %60’ı aracını satmayı düşünmezken, %12’si aracını satıp yerine yenisini almayı istiyor. Diğer taraftan araç sahiplerinin %28’i araçlarını satıp yerine de yenisini almamayı düşünüyor.

Yakın gelecekte aracınızı satmayı düşünüyor musunuz?

 

 

 

 

 

Related Posts

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na ‘seçmen bilgileri’ karşılığı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP başkanı Kılıçdaroğlu’nun “Bizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Konseyinde bile yok” kelamlarına karşılık verdi. CHP …

Son mesajı ‘arama’ oldu! Zeytinlik alanda cansız bedeni bulundu

Olay, dün sabah 08.20 sıralarında Kepez ilçesi Çamlıbel Mahallesi 4939 Sokak yakınındaki zeytinlik alanda yaşandı. Edinilen bilgiye göre, sabah …

Barış diplomasisinde yeni perde

Ayşegül Kahvecioğlu – Türkiye; Rusya ile Ukrayna arasında savaşın başladığı 24 Şubat’tan itibaren ortaya koyduğu barış diplomasisini kararlılıkla …

3 pilot vilayette aile diş hekimliği uygulaması başlıyor

Türkiye’de her kentte ve mahallede Sıhhat Ocakları vatandaşlara hizmet veriyor. Aile Tabipleri tarafından verilen hizmetle birlikte, birçok …

Bakan Soylu, İstanbul’daki toplanma alanlarının sayısını açıkladı

İçişleri Bakanı Soylu, sarsıntı hazırlıkları kapsamında İstanbul’da toplanma alanlarının sayısının 2 bin 864’ten 5 bin 633’e çıktığını, kentte …

Selçuklu Meydan Mezarlığı’nda 41 yeni mezar bulundu

Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan dünyanın en büyük Türk İslam mezarlığı olma özelliğini taşıyan Selçuklu Meydan Mezarlığı’nda yürütülen hafriyat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.