Faruk Bildirici: “Kılıçdaroğlu’nun videosu Las Vegas’ta ekranlarda” operasyonunun ‘Dezenformasyon Merkezi’nin aktif hale gelmesiyle denk düşmesi dikkat çekici

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, CHP Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “yemeğin etli kısmını sofradaki çocuğu doğru uzattığı” anların “ayın en beğenilen videoları arasında Las Vegas’ta dev ekranlarda gösterildiği” iddiasıyla haber sitelerinde, televizyonlarda ve sosyal medyada paylaşılan videonun, AKP yanlısı karanlık bir grubun trolleme operasyonu olmasını değerlendirdi. 

Bildirici, AKP yanlısı olduğu anlaşılan Veritas Analytics hesabının ocak ayında açıldığına, İletişim Başkanlığı’nın ‘Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin aktif hale gelmesiyle denk düştüğüne dikkat çekti.

Bildirici; bu ay içinde yaşanan İBB Meclisi AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’nun Mecliste ve CNN Türk’te izlettiği, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu, deprem sorunu ‘100 yılda çözülür’ demiş gibi gösteren videonun da trol operasyonu olduğunu hatırlattı. 

Bildirici, kendi internet sitesinde kaleme aldığı yazısında şu yorumu yaptı:

“Anlaşılan AKP’li troller bugünlerde yoğun mesai yapıyor. Bundan sonra da muhalefete ve ‘Muhalif medya’ya yönelik böyle operasyonlar yapacakları anlaşılıyor. Nitekim Veritas Analytics’in paylaşımlarında ‘…sizin üzerinizden kendi mesajlarımızı paylaşmaya devam edeceğiz’ denilerek bir tür meydan okunuyor.

Elbette ‘trol operasyonu’ olması ‘Kılıçdaroğlu videosu Las Vegas’ta’ kurgusunu gerçek sanarak kullanan haber sitelerinin yanlış yaptığı gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Böyle bir görüntü ulaştığında Teyit ve Malumatfuruş’un yaptığı gibi dijital teknolojiden de yararlanılabilirdi.

Klasik gazetecilik kodlarına dönmekte yarar var. Gazetecilikte şüphe esastır. Maalesef dijital mecralardaki hızlı habercilik süreçleri, aldatmaya ve aldanmaya elverişli bir ortam yaratıyor. Yavaş ve fren mekanizmasını daha çok kullanan bir gazetecilik ihtiyacı kendini gösteriyor.” 

TIKLAYIN – T24’ten açıklama: ‘Kılıçdaroğlu’nun çok beğenilen videosu Las Vegas’ta’ haberi, AKP yanlısı karanlık bir grubun trolleme operasyonu çıktı!

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir