Fransız Le Monde gazetesinden Erdoğan’a övgü dolu kelamlar: Erdoğan büyük arabulucu

Gazetede, Alain Frachon’a ilişkin “Erdoğan büyük arabulucu” başlıklı köşe yazısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna Devlet Lideri Başkanı Volodimir Zelenskiy ile güçlü bir bağlantısının olduğu, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile irtibatının da düzgün olduğu belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’nun 1 Eylül’de Fransız büyükelçilere seslenişindeki, “Türkiye’nin dünyada Rusya ile konuşan tek güç olmasını kim ister?” kelamı hatırlatılan yazıda, “Macron’un tahminen de ‘Neden Erdoğan?’ diye sorarak kıskançlıkla iç geçirdiği” değerlendirmesi yapıldı.

Haberde, Erdoğan’ın, Macron’un kelamlarını muhtemelen tebessümle karşılayacağı tabir edilen yazıda, “Cumhurbaşkanı (Macron) doğruyu söylüyor. Türk mevkidaşı (Cumhurbaşkanı Erdoğan) Ukrayna ve Rusya ile irtibatta olan kişi çünkü” sözleri kullanıldı.

“Gerçekçi dış politikayı savunanlar ustaya şapka çıkartıyor”

Makalede, Akdeniz’i Karadeniz’e bağlayan boğazlara sahip kilit pozisyonu, coğrafyası ve tarihinin, Türkiye’yi Ukraynalılar ve Ruslar için ziyaret edilmesi gereken bir yer haline getirdiği değerlendirmesi de yapıldı.

Türkiye’nin, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını kınadığı ve Putin’e Kırım’dan çıkma davetinde bulunduğu anımsatılan köşe yazısında, “Ancak NATO üyesi Türkiye, Rusya’ya yönelik hiçbir yaptırım uygulamadı.” sözü kullanıldı.

Türkiye’nin öbür Avrupa ülkeleri üzere Ukrayna’ya silah yardımında bulunmadığına işaret edilen yazıda şunlar kaydedildi:

“Zelenskiy’ye karşı sıcak ve destekleyici, Putin’e karşı anlayışlı olan Erdoğan, büyük arabulucu olarak kendisini kabul ettiriyor. Herkesle güzel bağlantılar içinde. Biraz kıskanç olsalar da gerçekçi dış politikayı savunanlar, ustaya (Erdoğan) şapka çıkartıyor.”

Türkiye’nin kilit rolleri

Makalede, “Türkiye’nin arabuluculuğu, Orta Doğu ve Afrika’ya tahıl ihracatı için Ukrayna limanının kilidini açtı. Rus güçlerinin tehlike arz ettiği Zaporijya Nükleer Santrali’ne Birleşmiş Milletler müfettişlerinin gitmesine katkıda bulundu.” sözüne yer verilerek Erdoğan’ın temmuzda Soçi’de Putin ile görüşmesinde güçlendirilmiş ekonomik iştirak konusunda imza attıkları, ağustosta ise Kiev’de Zelenskiy ile yaptığı görüşmede, uzun bir çalışma oturumu gerçekleştirdiği hatırlatıldı.

Osmanlı ve Rus imparatorluklarının ortak tarihine işaret edilen yazıda, Türkiye’de Baykar’ın ürettiği SİHA’ların Ukrayna’ya satışına değinildi; Rusya ve Türkiye’nin Orta Doğu, Suriye ve Libya’da farklı tarafta yer aldıklarına, Libya’da da Türk SİHA’larının muvaffakiyet kazandığına vurgu yapıldı.

Kafkasya’daki Sünni Müslüman varlığı Türkiye’yi Rusya’nın gözünde vazgeçilmez kılıyor

Kafkasya’da 30 milyona yakın Arap olmayan Sünni Müslüman’ın varlığı ortadayken Rusya’nın da Türkiye’yi karşısına almayı göze almadığı vurgulanan makalede, Ukrayna’daki trajediye karşın Türkiye’nin Rusya ile arabuluculuk konusunda güzel bağlantılara sahip olmasının, Türkiye’de yapılacak seçim, Rus gazı ve petrolü ile tahıla duyulan muhtaçlıktan kaynaklandığı savunuldu.

Makalede, Rusya’nın NATO’da tek yeterli bağlara sahip olduğu ülkenin Türkiye olduğu, Türkiye’nin de İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik taleplerini “koz” olarak kullandığı ileri sürülerek bu nedenle ABD idaresinin S-400’lerin alımı sonrası savaş uçaklarına koyduğu ambargoyu, yakında kaldırabileceği yorumu yapıldı.

Frachon’un köşe yazısında, Türk ordusunun Suriye’de kendisi için oluşturduğu inançlı bölgeyi daha da genişletmeye karar vermesi durumunda da Batılı müttefiklerin buna sessiz kalacağı belirtildi.

Yazıda ayrıyeten, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna-Rusya savaşının başında tarafları İstanbul’da barış için bir ortaya getirdiğinde, dünyada Erdoğan’ın tüm düşman tarafları bir ortaya getirebileceği görüşünün yerleştiğine dikkat çekildi.

Related Posts

İçişleri Bakanı Soylu Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan ailelerle bir ortaya geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sabah saatlerinde kente gelerek bir dizi ziyarette bulundu. İHA Önceden evlat nöbetindeki ailelerle teğe …

Eşini doğrama tahtasıyla öldüren öğretmen tutuklandı! İşte ifadesi

Olay, dün sabah saatlerinde İslahiye ilçesi Aydınlık Mahallesi’nde meydana geldi. Cahit Zarifoğlu İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olan Süleyman …

Samsun’da feci kaza: 9 araç birbirine girdi

Samsun-Ordu yolunda Ordu istikametine giden şoförünün ismi ve plakası şimdi öğrenilemeyen araba, yağış sonrası kayganlaşan yolda denetimden çıkıp …

Norveç, Rusya’yla vize muahedesini askıya aldı

Norveç, 2007’de Rusya ile imzaladığı vize mutabakatını, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gerekçesiyle askıya aldı. Anadolu Ajansı’nın aktardığına …

Göçmenler kamp kurmasın diye merkezi noktalara kaya döşediler

Fransız basınındaki haberlere nazaran, kent merkezinde bilhassa yeşil ve açık alanlara 12 Eylül’den bu yana yüzlerce ton kaya modülleri …

İstekleri Karşılayan Kızlar

İstediği seks deneyimini hayatındaki kadınlarla yaşayamayan seks tutkunu erkeklerim hepinize selamlar. Eğer farklı kadınlarla benzersiz seks geceleri yaşamak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey hemen kartal escort bayan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.