“Gidiyorlarsa gitsinler” diyen Erdoğan’dan uzman doktor adımı

Covid-19 vaka sayılarının azalmasına bağlı olarak hastanelerdeki yoğunluğun artmasının ardından, doktorlara “Gidiyorlarsa gitsinler” diye rest çeken AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, uzman doktor kadrolarının iki katına çıkarılması için talimat verdiği öğrenildi.

SAĞLIK 19.04.2022 11:10

Abone Ol google-news

Hastanelerdeki yığılma, randevu alamama ve biriken hasta kapasitesini karşılayacak yeterli sağlık çalışanı olmaması AKP’de gündeme geldi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık personeli açığının kapatılması için çalışma yapılmasını istediği öğrenildi.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzman doktor kadrolarının iki katına çıkarılması amacıyla çalışma yapılması için talimat verdi.

Erdoğan’ın talimatının ardından önümüzdeki dönem yapılacak uzmanlık sınavı başvurusu için kadroların iki kat artırılmasının planlandığı belirtildi. Doktor açığının ise uzmanlık eğitimiyle birlikte zaman alacağı ifade edildi.

AİLE HEKİMLERİNDE AÇIK YAŞANABİLİR

Yapılan değerlendirmelerde, uzman doktor açığının kapatılması için yapılan çalışmaların aile hekimi olarak görev yapan kadronun azalmasıyla sonuçlanmaması için önlem alınması gerektiği belirtildi.

Yetkililer, 28 bin aile hekiminin büyük bölümünün pratisyen hekim olduğunu, bunlardan uzmanlığı tercih edenlerin sayısının fazla olması durumunda, bu kez de aile hekimliklerinde açık yaşanabileceğini dile getirdi.

ERDOĞAN, ‘GİDİYORLARSA GİTSİNLER’ DEMİŞTİ

Erdoğan’ın uzman doktorların artırılması için verdiği talimat, akıllara geçtiğimiz aylarda doktorları hedef aldığı sözlerini getirdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı, malzeme yetersizliği, kötü çalışma koşulları ve şiddet gibi sebeplerden ötürü yurt dışında mesleğine devam etmek isteyen doktorlara ilişkin “Varsın, gidiyorsa gitsinler” ifadelerini kullanmıştı.

Türk Tabipler Birliği, Erdoğan’ın bu sözlerine tepki göstererek, “Bugün de hiçbir yere çekip gitmiyoruz. Güçsüzlerin gücü, çaresizlerin çaresi olmak, ölümle ve hastalıklarla mücadele etmek, sağlık ve şifa dağıtmak için, dün, bugün olduğu gibi yarın da burada, bu topraklarda kalacağız. Ne ülkemizden ne mesleğimizden ne hakkımız olanı istemekten vazgeçeceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

ABD’de maymun çiçeğine karşı aşılananların sayısı artacak

Maymun çiçeği virüsü kaynaklı hadiseler, birçok ülkede görüldü. Virüs ABD’de de yayılmaya devam ederken, bu ülkedeki sağlık yetkilileri, daha …

Bebek, Galata, cinsellik, şiddet: ‘Biri kendini yakıyorsa, toplum da aslında kendini yakıyor’

İstanbul Bebek kıyısında iki kişinin alenen cinsel bağlantıya girmesi, bir bankın üzerinde bir kişinin çırılçıplak güneşlenmesi, evvel Avcılar’da …

Türkiye’de her 5 kişiden 1’i aşırı kilolu veya obez

Hilal SARI Sağlıklı beslenme alanında toplumsal farkındalığı ve bilinci artıracak projeler hayata geçiren Sabri Ülker Vakfı ve Avrupa’nın en …

Sıhhat Bakanlığı atama kura başvurusu başladı mı, nasıl yapılır? Kura takvimi 2022…

Binlerce sıhhat işçisi, atama muştusunun akabinde kura takvimini inceliyor. Sıhhat Bakanlığı atama kurası müracaat tarihleri yapılan açıklama …

Uzmanlar açıkladı: Yalnızca üç saniyelik idmanlar bile zindeliğinizi artırabilir

Spor yapmaya üşeniyor musunuz? İdman yapma kararı alıp sonra başlamadan bırakıyor musunuz? O vakit uzmanların size düzgün bir haberi var. Buna …

Doğum uzmanları açıkladı: Çikolata kisti kimlerde görülür?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Erhan Yavuz, kadınlarda görülen çikolata kisti hakkında uyarılarda bulundu. ÜREME ÇAĞINDAKİ KADINLARDA DAHA SIK RASTLANIYOR Çikolata kistinin genelde üreme çağındaki…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.