Global vitrine çıkardılar! ”Türkiye’ye muazzam etkileri olacak”

Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurulu (MATRADE), 25-28 Kasım’da İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek 8. İslam Birliği Teşkilatı Helal Expo ve 7. Helal Zirvesi’nde hem firmaları B2B görüşmelerde bir araya getirecek, hem de devlet düzeyinde iş birliği imkanlarını gündeme taşıyacak.

MATRADE’den yapılan açıklamaya göre, Malezya ülke standında yer alan ve Malezya’nın helal ürün ve hizmetlerini temsil edecek 47 firma, etkinlik boyunca yeni iş fırsatları oluşturmak ve stratejik iş birlikleri kurmak için ikili görüşmeler yapacak.

Malezya ülke standının sanal versiyonu ise 15 Aralık’a kadar “myshowcase.myeventsinternational.com” adresinden online ziyaretçilerini ağırlayacak.

– Malezya, helal ekonomide lider pozisyonunda

Tüm dünyada ekonomik büyümenin yeni lokomotiflerinden kabul edilen Helal Pazarı, sadece Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ülkelerde değil küresel olarak yiyecek-içecek sektörünün yanında kozmetik, kişisel bakım, ilaç ürünleri, lojistik ve e-ticaret gibi hizmet sektörlerinde de tüketim artışı gösteriyor.

Pek çok ülke helal endüstrisindeki fırsatların farkına varmış ve önde gelen helal tedarikçileri arasına girmeye çalışırken, Küresel İslami Ekonomi Göstergeleri (GEIE) verilerine göre Malezya, helal ekonominin 8 yıl üst üste lideri pozisyonunu koruyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Malezya’nın Türkiye Büyükelçisi Sazali Mustafa Kamal, “Malezya ve Türkiye arasındaki stratejik bağları güçlendirmek, Helal ekonomi sisteminde pek çok kapı açacak ve inanıyorum ki bunun her iki ülkeye hatta diğer ülkelere de muazzam etkileri olacak.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’nın ve ASEAN Bölgesi’nin iki stratejik geçiş kapısı olan Türkiye ve Malezya’nın, 2015’te imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’ndan sonra karşılıklı ticaret hacmi sürekli artış gösterdi.

Salgın koşullarına rağmen Malezya’nın Türkiye ile olan ticareti Ocak-Eylül 2021 arasında yüzde 72,8 artış göstererek 2,83 milyar dolara ulaştı.

Malezya Dış Ticareti Geliştirme Kurulu İstanbul Direktörü, Madam Rosmizah Mat Jusoh konuya ilişkin değerlendirmesinde “Ticaret hacmimizin 2021 yılının eylül ayına kadar bile ulaştığı nokta itibarıyla 2020 yılının tamamında yapılan ticareti aştığını görmek cesaret verici. Bu yılın sonunda çok daha yüksek rakamları görmek konusunda iyimser ve mutluyuz.” yorumunu yaptı.

Related Posts

Özelleştirme kapsamındaki birtakım taşınmazlarda imar planı değişikliği

Özelleştirme kapsamındaki birtakım taşınmazlarda imar planı değişikliğine ait Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran …

Türkiye üzerinden yapılan milletlerarası taşıma 820 bin seferi aştı

Bakanlıktan kara yolu nakliyatına ait yapılan yazılı açıklamada, Koronavirüs sonrasında ve Ukrayna-Rusya krizinin akabinde tedarik zincirinde …

Bakan Vedat Alim’den enflasyon açıklaması!

AK Parti Bursa Vilayet Lideri Davut Gürkan, ”Sigorta sayılısı 1 milyon 54 bin 500 bin emeklisi olan bir kent. 2 milyon 180 bin seçmeni var. Son …

Fenerbahçe’yi eski oyuncusu yıktı

UEFA Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turu rövanş maçında Fenerbahçe, Dinamo Kiev’i konuk etti. 10 kişi kaldığı maçta 1-0 geriye düşen …

Analist 3 Haber Verdi: Bu Altcoin, Ayı Piyasasında Büyük Fırsat!

Solana ekosistemi, en hızlı akıllı sözleşme ağlarından biri olarak kabul edilmektedir. Uzmanlar altcoin için iyimser ve 2030 yılına kadar 512 …

Dünya ‘Tahıl Koridoru Mutabakatı’nı konuşuyor! Fiyatı İstanbul’da belirlenecek

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Kazım Taycı, Rusya, Ukrayna ve Türkiye ortasında imzalanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.