Hırsızlığa karşı tabanca fotoğraflı, “Biz 112’yi aramayız” tedbiri

Antalya’nın Serik ilçesinde bir üretici serasına ve bahçesinde yaşanan hırsızlık olaylarına karşı evvel güvenlik kameraları taktırdı o da yetmedi, tabanca fotoğraflı “Biz 112’yi aramayız” ihtarlı tabela astı. 

Serik ilçesine bağlı Burmahancı mahallesinde yaşayan ve çiftçilikle uğraşan Mehmet Büyükavcı, kendi serasında, bahçesinde ve mahallede yaşanan hırsız olaylarına karşı farklı bir tahlil önerisi buldu.

Tabanca fotoğraflı “biz 112’yi aramayız” ikaz yazısını toplumsal medyada paylaşınca gündem oldu. 112’yi de gereksiz yere aranmamasına dikkat çeken Büyükavcı, “Gereksiz yere arayıp da devletin kademelerini rahatsız etmeyin. Acil muhtaçlığı olan bir insanında ya da sizin bir gereksiniminize denk gelmiş olabilir. O yüzden talebinin geç karşılanmasına neden olabilir” dedi.

Emelinin hırsızlığa karşı tedbir almak olduğunu ve bunu insanların şuur altına işlemek olduğunu belirten Mehmet Büyükavcı, şöyle konuştu

*Birkaç sefer hırsızlık olayı yaşadım. Gözümün önünde levhayı söktü gitti adam. Ben içerdeyken bağırırken, attı gitti otomobilin içine. Bir kaç tane gübre çuvalım çalındı.

*Aşağı seramın vanaları ile sıvı gübrelerim çalındı. Birtakım hurdaları götürüyorlar, bizim için gerekli olan materyaller.

*Biraz koyunum var huzursuz oldum. Artık insanlara güvenilmez hale geldik. Bu türlü bir prosedür tecrübe dedim. Başarılı olacağıma da inanıyorum.

*Yaptığım toplumsal medyada da gündem olmuş. Bir nevi insanların çok güzeline gitti. Olumsuz bir bakış açısı yaşamadım. Herkes olumlu bakıyor ve beğeniyor. Çok kişi telefon açtı ve tebrik etti.

“GEREKSİZ YERE 112’Yİ ARAMAYIN”

11 tane gece görüşlü kamera ile seranın içini ve dışını, meskenin bahçesini, koyun ahırını görecek biçimde konumlandırdığını anlatan Büyükovcı, şöyle devam etti:

*Aynı vakitte bir tane köpeğim var. Bu halde hırsızlığa karşı aldım. Yetmedi artık bir de ihtar levhası asalım dedim. Artık can burnuma geldi.

*Artık bu saatten sonra başa gelen çekilir dedim. İkaz levhasında yol, bahçe, seralar 7/24 güvenlik kameraları ile kayıt altına alınmaktadır. Lütfen müsaadesiz girmeyin.

*Biz 112’yi aramayız dedim. Altına da ikaz olarak tabanca resmi koydum. Hedef burada şuur altına işlemek. Buraya gelen hırsız herhalde aptal değildir, bunu anlayacağını düşünüyorum. Bu türlü bir usule başvurdum.

*Ben 112’yi kolay kolay aramam, hiç de aramadım. Lütfen vatandaşlarımız gereksiz yere aramasın.

*Yani bu bahsin da altını çiziyorum. Yani gidin adamı dövün manasında değil. Gereksiz yere arayıp da devletin kademelerini rahatsız etmeyin.

*Acil gereksinimi olan bir insanında ya da sizin bir gereksiniminize denk gelmiş olabilir. O yüzden talebinin geç karşılanmasına neden olabilir

Komşusunu yaptığıyla gurur duyduğunu belirten Salih Aykut, “Gururlandım, muhteşem. Artık bundan sonra bunu gören çekinecek. Burada hırsızlık olayı oluyor. Benim de başıma geldi. Demirimi, kömürümü çaldılar. Ben vatandaşın yaptığını olumlu karşılıyorum” biçiminde konuştu. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.