İmamoğlu: Bu fotoğrafı İSKİ çekti, kimi işgüzarlar yapıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Uyum Merkezi (AKOM) İstanbul için sağanak yağış beklendiğini açıklayarak, sel ve taşkına karşı ihtarlarda bulundu. Bugün beklenen yağış öncesi İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, AKOM’dan bilgilendirmelerde bulundu. İmamoğlu, “Yoğun yağış beklentisiyle geçirdiğimiz dün ve bugünde çok aksi bir durum yaşamadık bu sevindirici lakin teyakkuzdayız” dedi.

İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetimi (İSKİ) grupları Silivri’de çalışmalarını sürdürdüğü sırada çekilen fotoğraf gündem oldu. İmamoğlu’nun ‘işgüzarlar’ olarak tanımladığı bireylerin çimentolu suları, yağmur suyu kanallarına bıraktığı görüldü.

İmamoğlu’nun paylaşımı şöyle:

“Bu fotoğrafı İSKİ takımlarımız Silivri’de çekti. Birtakım işgüzarlar beton mikserlerinin paklığını yapıyor, çimentolu suları yağmur suyu kanallarına bırakıyor, sonra beton donuyor, kanal tıkanıyor, konutları ve işyerlerini su basıyor. Yapmayın.”

İMAMOĞLU NE DEMİŞTİ?

İmamoğlu, AKOM’daki konuşmasında şunları söylemişti:

“Şu an prestijiyle yağışın Kocaeli ve Sakarya çizgisinde daha tesirli olacağı öngörüsü var. Saat 15.00’e kadar İstanbul’da bu vilayetlerin ortasında fakat Pendik, Tuzla, Maltepe ve Şile’de daha tesirli olacağını öngörüyoruz. Tekrar de bu günü denetimli bir biçimde geçireceğiz. Arkadaşlarımızın tamamı alanda. Burada yöneticilerimiz var.

İddiayla söz etmeliyim ki biz 2.5 yıldır İstanbul’da hem İSKİ hem altyapı ve yol bakım, fen işleri üzere birimlerimizle bir arada İstanbul’un altyapı ile ilgili önemli bir sorun kısmını çözmüşüz diyebilirim lakin yatırımlarımız devam ediyor.

Sağanak yağışların, anlık düşüşlerin olduğu noktalarda yaptığınız yatırım ya da oradaki alt yapının güzel olması buna tam kâfi olamayabiliyor. Bu manada alanda binlerce otobüsümüz hizmet ediyor. İETT üzerinden de anlık yağışın düştüğü noktalara müdahale konusunda bütün sürücülerimiz talimatlı. Takımlarımız süratlice müdahale edip vatandaşlarımızın konforunu bozacak hatta daha ileri düzeye gidecek bir kadro aksilikleri anında giderme noktasında da önlem almak çabası içerisindeyiz. Misal şeyi muhtarlıklarımız üzerinde de yürütmekteyiz.

Yoğun yağış beklentisiyle geçirdiğimiz dün ve bugünde çok aksi bir durum yaşamadık bu sevindirici ancak teyakkuzdayız.

Büyük hassasiyet gerektiriyor. Birtakım vatandaşlarımızın, birtakım araçların, kimi atıkların bu kanallara bırakıldığını tespit ediyoruz, cezalar yazıyoruz. Bu cezalar birkaç türlü de olabiliyor. Ceza ile bunu gidermek mümkün değil.

Dünden beri yaptığımız çalışmanın şu anda en hassas biçimde devam etmesi, bizim süreçlere önden hazırlığımızın, teyakkuza geçişimizin afete bakışımızı da göstermektedir. Kurumlar ortası işbirliğine hassasiyetle devam ediyoruz. Kurumların bağlantısı ve diyalogu birbirini tenkit ederek, birbirinin hakkında farklı tanım yaparak değil hem öncesinde hem sonrasında makul irtibatla İstanbulluya ortak hizmet kültürüne sahip olmanın değerli olduğunun altını çizerim.

Umuyorum ki, bugün İstanbul’un doğusuna yağan yağışın hiçbir hasar, sel, birikinti çıkarmadan kentimizi terk etmesi. Barajlarımıza katkı yapması bizim için değerli.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Almanya Başbakanı Scholz corona virüse yakalandı

Alman Haber Ajansı DPA’da yer alan habere nazaran, Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, Başbakan Scholz’un COVD-19 testinin müspet çıktığını …

İçişleri Bakanı Soylu Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan ailelerle bir ortaya geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sabah saatlerinde kente gelerek bir dizi ziyarette bulundu. İHA Önceden evlat nöbetindeki ailelerle teğe …

Eşini doğrama tahtasıyla öldüren öğretmen tutuklandı! İşte ifadesi

Olay, dün sabah saatlerinde İslahiye ilçesi Aydınlık Mahallesi’nde meydana geldi. Cahit Zarifoğlu İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olan Süleyman …

Samsun’da feci kaza: 9 araç birbirine girdi

Samsun-Ordu yolunda Ordu istikametine giden şoförünün ismi ve plakası şimdi öğrenilemeyen araba, yağış sonrası kayganlaşan yolda denetimden çıkıp …

Norveç, Rusya’yla vize muahedesini askıya aldı

Norveç, 2007’de Rusya ile imzaladığı vize mutabakatını, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gerekçesiyle askıya aldı. Anadolu Ajansı’nın aktardığına …

Göçmenler kamp kurmasın diye merkezi noktalara kaya döşediler

Fransız basınındaki haberlere nazaran, kent merkezinde bilhassa yeşil ve açık alanlara 12 Eylül’den bu yana yüzlerce ton kaya modülleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.