İtalya’da birinci maymun çiçeği virüsü hadisesi tespit edildi

İtalyan basınındaki haberlere nazaran, İspanya’nın Kanarya Adaları’ndan Roma’ya gelen bir şahısta maymun çiçeği virüsüne rastlandı.

İtalya Yüksek Sıhhat Enstitüsünün (ISS) maymun çiçeği virüsüyle alakalı İtalya’daki durumu takip amaçlı uzmanlardan oluşan özel bir misyon gücü oluşturduğu belirtildi.

Sıhhat Bakanlığının da bölgelerdeki lokal sıhhat makamlarını maymun çiçeği hadiselerine ait uyardığı kaydedildi.

ISS Bulaşıcı Hastalıklar Ünitesi Lideri Anna Teresa Palamara, ANSA ajansına yaptığı açıklamada, “Şu an için bizim ülkemizde alarm verilecek bir durum yok, her şey denetim altında.” dedi.

G7 ülkeleri sıhhat bakanları toplantısı için Almanya’nın başşehri Berlin’de bulunan İtalya Sıhhat Bakanı Roberto Speranza da gerek ulusal gerekse Avrupa müşahede ağları sayesinde hususa yüksek dikkatle yaklaştıklarını söz etti.

İSPANYA VE PORTEKİZ’DE VİRÜS ALARMI VERİLMİŞTİ

Orta ve Batı Afrika’da maymundan beşere geçen endemik bir virüsün neden olduğu az bir hastalık olan maymun çiçeğinin, 18 Mayıs’ta İspanya’nın başşehri Madrid’de 8 tespit edildiği açıklanmıştı.

Virüsün Avrupa’da birinci olarak 7 Mayıs’ta İngiltere’de bir bireyde görüldüğü doğrulanmış, akabinde 17 Mayıs’ta Portekiz’de 5 şahısta bu virüsün görüldüğü, 15 kişinin de kuşkulu durumda nezaret altına alındığı belirtilmişti.

Maymun çiçeğinde, deride döküntü ve kabarıklıklar, ateş, sırt ve kas ağrıları, şişmiş lenf düğümleri en yaygın belirtiler olarak biliniyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.