İYİ Partili yöneticiye Ümit Özdağ’a hakaret cezası

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’a, Ocak 2021’den İYİ Parti’den ayrıldıktan sonra Facebook hesabından hakaret eden İYİ Parti Osmaniye İl Başkan Yardımcısı İbrahim Gül’e açılan hakaret davasında karar verildi.

Özdağ’ın şikayeti üzerine savcılık tarafından ifadesi alınan Gül, mesajın paylaşıldığı hesabın kendisine ait olduğunu belirterek “Ama o mesajı ben atmadım. O dönem hesabım çalınmıştı” dedi. Gül, savunmasının devamında Özdağ’ı tanıdığını ve sevdiğini dolayısı ile böyle bir mesaj atmasının imkânsız olduğunu söyledi.

354 GÜN ADLİ PARA CEZASI

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre İbrahim Gül hakkında “hakaret” suçlaması ile dava açıldı. Davaya bakan Ankara 70. Asliye Ceza Mahkemesi, Gül’ün savunmasını yeniden aldı. Gül “Ben Osmaniye İYİ Parti il başkan yardımcılığı yapmaktayım. Olayın gerçekleştiği dönemde Facebook hesabım çalınmıştı. Ben kesinlikle bu paylaşımı yapmadım. Müşteki (Ümit Özdağ) sevdiğim ve tanıdığım da bir insandır. Bu şekilde sözler söylemem mümkün değil” dedi.

Mahkeme, Gül’e, ‘hakaret’ suçundan 354 gün adli para cezası verdi. Bu da, günlük 20 TL’den 7 bin 80 TL ediyor. Mahkemenin gerekçesi ise, karara, özetle şöyle yansıdı: “Sanık, Facebook hesabının çalındığını söylüyor. Ancak, hesabın çalındığına dair bir hukuki başvurusu yok. Bu nedenle, cezadan kurtulma amaçlı bu savunmaya itibar edilemedi. Dosyaya sununa ekran görüntüleri de eylem sabit görüldü.”

Mahkeme, Özdağ’ın anılan dönem milletvekili olduğunu dolayısı ile kamu görevlisi olduğuna işaret etti. Kararda, davaya konu mesajın ise kişinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici olduğuna işaret edildi.

Gül’ün hesabından paylaşılan mesajda “Ümit Özdağ tam bir ş………r. İlk ve son sözüm bu” denilmişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx