Kılıçdaroğlu: İlk iş göndereceğim, Babacan: Yapamaz, kimseyi kandırmayın!

14 Mayıs’ta aldığı mağlubiyetten sonra, 28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı ikinci turu öncesinde milliyetçi kimliğe bürünen Kemal Kılıçdaroğlu, “iktidara gelir gelmez mültecileri göndereceğinin” sözünü verdi. 

Türkiye’de 10 milyondan fazla mülteci olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, “İktidara gelir gelmez tüm mültecileri evlerine göndereceğim” dedi. 

Kılıçdaroğlu’nun vaadi, akıllara DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın açıklamalarını getirdi. 

Mülteciler hakkında bu yönde vaatler olduğunu hatırlatan Babacan, uluslararası hukuka işaret ederek, “Bir parti çıkıp sadece dese ki ‘Ben geleceğim ve ilk gün yapacağım iş Suriyelileri def etmek, hepsini evlerine göndermek, otobüsleri doldurup sınır ötesine bırakmak’ dese, bayağı oy alabilir. Yapabilir mi? Yapamaz. Uluslararası hukuk buna izin vermez” demişti.

Geçtiğimiz senenin Mart ayında konu hakkında konuşan Babacan, şunları söylemişti: 

“GÖÇMEN KARŞITLIĞI BÜYÜYOR”

“Vatandaşlarımız arasında göçmen karşıtlığı büyüyor. Bir parti çıkıp sadece dese ki ‘Ben geleceğim ve ilk gün yapacağım iş Suriyelileri def etmek, hepsini evlerine göndermek, otobüsleri doldurup sınır ötesine bırakmak’, bayağı oy alabilir.

“ULUSLARARASI HUKUK BUNA İZİN VERMEZ”

Yapabilir mi? Yapamaz. Uluslararası hukuk buna izin vermez. Yaptığınız hukuk dışı olur. Kovalım diyenleri düşünüyorum. Hayal edin. Suriyelilerin çok yaşadığı bir semte 40 tane otobüs gönderdiniz.

“KAMERALAR ÖNÜNDE YAPIN”

Toplam bin 500 kişi, evlerinden zorla çıkarın kadın, çoluk çocuk, asker, polis zoruyla. Otobüslere doldurun. Gidin sınır ötesine bırakın. Ama bunu da kameralar, gazeteciler önünde yapın.

“YAPAMAYIZ DİYORSANIZ BOŞA KONUŞMAYIN”

Yapabiliriz diyorsanız yapın ama olmaz yapamayız diyorsanız hiç konuşmayın. Bazıları diyor ya, var Türkiye’de öyle partiler. Hayal edin. Yapamayız diyorsanız boşa konuşmayın. Kimseyi de kandırmayın. Yapılacak bir başka konu da uyum, entegrasyon.”

KILIÇDAROĞLU: SURİYELİLERİ GÖNDERECEĞİM

O günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Türkiye’deki mültecileri göndereceğinin sözünü vermişti. Kılıçdaroğlu, “Güle güle diyeceğiz, davulla zurnayla ülkelerine göndereceğiz ve Suriye’de barışı sağlayacağız” demişti. 

KAYNAK: HABER7 | ÖZEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir