Kullandığı Yapay Gözyaşı Nedeniyle Bir Gözünü Tamamen Kaybeden Kadının Akıllara Durgunluk Veren Hikayesi

Mayıs ayında yapay gözyaşı kullanmaya başlayan Clara Olivia eylül ayında gözünün enfeksiyon kapması nedeniyle gözünü kaybetti. Diğer gözünde de büyük oranda görme kaybı yaşayan Clara’nın üzücü hikayesine gelin bakalım…?

Kaynak: https://nypost.com/2023/03/17/eyedrop…

16 ABD eyaletinde 68 hastaya, koruyucu içermediği düşünülen göz damlalarının neden olduğu nadir bir bakteriyel enfeksiyon teşhisi konduğunu söylendi!

Halk sağlığı kurumu, antibiyotiklere dirençli nadir bir Pseudomonas aeruginosa bakteri türünün ülke genelinde bir Amerikalının ölümüyle ve sekiz hastada görme kaybıyla sonuçlandığını söylüyor.

Kullandığı göz damlasının üreticilerine dava açan Floridalı Clara Oliva da dahil olmak üzere, enfekte dört kişinin gözleri ameliyatla alınmak zorunda kaldı.

Clara’nın avukatı Natasha Cortes, “Müvekkilim korkunç bir şekilde yaralandı ve artık kesin olarak kör. Geri toplatılan bu ürün nedeniyle benzer şekilde yaralanan diğer kişileri de araştırıyorum.’ diyor.

“Bu şirketler, ürünlerinin Clara ve diğer tüketicilere yol açtığı yıkıcı sonuçlardan sorumlu tutulmalı.”

Ocak ayında hastalardan alınan açık şişelerin potansiyel olarak ölümcül bakteriler içerdiği tespit edildikten sonra insanları bu ürünü ve bir benzerini kullanmayı bırakmaları konusunda uyardı. Olivia’nın avukatı, Olivia’nın enfeksiyon geliştirmeden önce sık sık bu markanın yapay gözyaşları kullandığını belirtti.

Belirtilene göre bu ürün bakteriyel kontaminasyonla savaşmak için kullanılan koruyucu maddeler içermiyor!

Görmek İçin Tıklayın

Muhtemelen Clara gibi, enfeksiyondan muzdarip olan ve farkında olmayan daha birçok insan olduğunu belirten avukatı Oliva’nın yapay gözyaşlarını geçen yılın mayıs ayında kullanmaya başladığını söyledi.

Birkaç ay sonra Clara’nın sağ gözü kızardı, şişti ve anormal derecede sulanmaya başladı.

Daha sonra ise kornea ülserine ve görüşünün bozulmasına neden olan bakteriyel bir enfeksiyon geliştirdi. Clara’nın sağ gözündeki enfeksiyonun şiddeti, tedavi yöntemlerinin tükenmesi ve enfeksiyonun sistematik olarak yayılarak hayati tehlike oluşturacak bir durum yaratma riski göz önüne alındığında, sağ gözünün alınmasının şiddetl antibiyotiğe dirençli enfeksiyonu kontrol etmek için en iyi seçenek olduğu kararına varıldı.

1 Eylül 2022’de Clara’nın sağ gözü ameliyatla alındı ve yerine plastik bir implant yerleştirildi.

Sol gözünde de büyük oranda görme yetisini kaybeden Clara artık ne yazık ki yasal olarak kör. Bu arada Pseudomonas aeruginosa bakterisine yakalandıktan sonra ölen kişi hakkında herhangi bir kişisel bilgi yayınlanmadı. İki markanın kullanıcıları da yapay gözyaşlarını kullanmayı bırakmaları konusunda uyarıldı.

İki göz damlasının da üreticisi olan firma Gıda ve İlaç İdaresi’nin resmi tavsiyesi üzerine gönüllü olarak damlaları geri toplattı.

Ancak testlerin Pseudomonas aeruginosa salgınını ürünleriyle kesin olarak ilişkilendirmediği söylendi. Şirket temsilcisi, ‘Mümkün olduğu ölçüde, ürünü kullanmaya devam etmemelerini tavsiye etmek için müşterilerle iletişim kuruyoruz’ diye de belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir