McDonald’s restoranları Rusya’da yeni ismiyle tekrar açıldı

Reuters

Ukrayna işgalinin akabinde Rusya’dan çekilme kararı alan ve restoranlarının tamamını satan McDonald’s yaklaşık bir ay sonra yeni sahibi ve yeni ismiyle Moskova’da yine açıldı. Vkusno & tochka (Lezzetli ve Hepsi Bu) ismiyle açılan restoranın önünde Pazar günü kuyruk oluştu.

Amerikan fast food zinciri McDonald’s, Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana yaşanan “insani krizi” ve ülkede “öngörülemeyen çalışma ortamını” münasebet göstererek Mart ayında Rusy’daki faaliyetlerini durdurmuş ve Mayıs ayında ülkedeki yaklaşık 850 restoranını satacağını açıklamıştı.

Restoranlar Rus iş adamı Alexander Govor tarafından satın alındı ve 15’i Rusça ismiyle ve yeni markasıyla Pazar günü tekrar kapılarını açtı.

Reuters

Govor, 200’ü Haziran ayında olmak üzere, geri kalan restoranların da açılacağını belirtti.

Restoranın ve menülerin isimleri Rusça olsa da, geri kalan çabucak her şey McDonald’s’la tıpkı. Peynirli hamburger 129 rubleye (yaklaşık 2,24 dolar) satılıyor.

Getty Images

İLK RESTORAN 1990’DA AÇILMIŞTI

Pazar günü kapılarını açan restoranlar ortasında, Puşkin Meydanı’nda Rusya’daki birinci McDonald’s’ın yerine açılan restoran da var.

Rusya’daki birinci McDonald’s şubesi Moskova’da, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bir yıl öce, 31 Ocak 1990’da açılmıştı. O periyotta Sovyetler Birliği, iktisadını Batılı şirketlere yeni açıyordu ve McDonald’s üzere bir şirketin ülkeye girişi bu tarafta çok değerli bir adımdı. Binlerce Rus o gün soğuk havaya aldırış etmeden McDonald’s’ta yemek yiyebilmek için sıra beklemişti.

Getty Images Moskova, 1990
Getty Images Moskova, 1990

Yeni markanın genel müdürü Oleg Paroev, yeni markanın Ruslara o devirdeki hisleri yaratmasını amaçladıklarını belirterek, “Hedefimiz müşterilerimizin ne kalite ne de ambiyansta bir değişiklik olmadığını hissetmesi” dedi.

Yeni markanın sloganı da “İsim değişse de sevgimiz değişmez” oldu.

Govor bu yıl restoranlara 7 milyar ruble (yaklaşık 120 milyon dolar) yatırım yapacağını ve yaklaşık 51 bin şahsa istihdam sağlanacağını açıklamıştı.

Açılış için düzenlenen basın toplantısında ise bir genç “Big Mac’i geri getirin” yazılı pankart açarak yeni markayı protesto etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.