Meyer-Landrut: Türkiye çok önemli bir adım attı

Muğla’nın Sarıgerme bölgesindeki bir otelde düzenlenen “Yeşil Mutabakat Kapsamında Dalyan Kanallarında ve Akyaka Azmağında Alternatif Temiz Enerjilerin Kullanımı Projesi” açılış toplantısına, Meyer-Landrut ve Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar katıldı.

Meyer-Landrut, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nın imzalamasından duyduğu mutluluğu ifade ederek “Bu adımı atmak kolay değildi ve bundan sonra da yükümlülük gerektiren bir süreç ama ben çok önemli bir adım attığınızı düşünüyorum.” diye konuştu.

Muğla’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Meyer-Landrut, “Burada iş birliğimizi ortaya koymak için bulunuyoruz. Yeşil dönüşüm sürecinin zorlu olduğunu biliyoruz. İnsanı merkeze alan bir yaklaşım gerektiriyor. Hem vatandaşların hem kentlerin hem de işletmelerin katkı yapması gerekiyor. Küresel düşünüp yerel harekete geçmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

– “YEŞİL DÖNÜŞÜM FIRSATLARI ARTIRIYOR”

Küresel ısınmadaki artışı 1,5 derecede sınırlandırma hedefinden söz eden Meyer-Landrut, karbondioksiti azaltma hedefine ise henüz ulaşılamadığını vurguladı.

Bu hedefe ulaşmak için daha fazla adım atılması gerektiğine işaret eden Meyer-Landrut, “Yeşil dönüşüm bir yük getirmiyor aksine fırsatlar yaratıyor. Hiçbir şey yapmamanın maliyeti bu dönüşümü yapmanın maliyetinden daha yüksek. Gördüğümüz doğal afetler, bunu anlamamızı sağlıyor. Yeşil dönüşüm, gelecek nesillerin daha iyi, daha sağlıklı yaşamalarını, güvenli ve sağlıklı gıdaya erişimini sağlayacak ve yeni istihdam ortamlarını ortaya çıkaracak.” dedi.

Meyer-Landrut, AB’nin 2030’a kadar karbon salınımını azaltma hedefi olduğunu, 2050’lerde ise karbon nötr olma hedefi bulunduğunu hatırlatarak “2050’de iyi bir sonuç elde etmek için bugünden harekete geçmek gerekiyor. Atılan adımların etkileri zamanla ortaya çıkıyor ama o adımlar şu an atılmalı.” değerlendirmesini yaptı.

Muğla’da yürütülecek projeye ilişkin de Meyer-Landrut, şunları kaydetti:

“Farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bu proje dizel motorların teknelerde kullanılmasını azaltmayı sağlayacak. Burada başarı elde edersek Türkiye’deki resmi makamlar bunu başka alanlara yaymak isteyebilirler ve bu proje bir pilot proje olabilir. Birlikte çalışırsak başarılı olacağımıza ve Türkiye’de başka yerlere örnek olacağımıza inanıyorum.”

– PROJE DİZEL YAKIT KULLANIMI VE YAĞ ATIKLARINI AZALTMAYI AMAÇLIYOR

AB Türkiye Delegasyon Başkanlığı Proje Uzmanı Panayotis Zacharioudakis de Muğla’da yürütülecek projenin amacının dizel yakıt kullanımını azaltma, kanal ve azmağa dökülen yağların azaltılması ve dizel motorların çıkardığı dumanların en aza indirilmesi olduğunu söyledi.

Yeni nesil turistlerin de artık doğa dostu turizme önem verdiğini vurgulayan Zacharioudakis, güneş enerjisi ve elektrikle çalışan gezi teknelerinin hem tekne sahiplerine hem de çevredeki işletmelere önemli bir gelir artışı sağlayacağını belirtti.

Paydaşlara, hibe ve kredi şeklinde yapılacak yardımlarla yeni nesil yeşil enerji kullanan teknelerin Dalyan ve Akyaka’da kullanılmaya başlanacağını ifade eden Zacharioudakis, “Bu sistemlerle hem hizmet kalitesi artacak hem de paydaşlar ücretleri artırarak yüksek gelir elde edecek.” dedi.

Zacharioudakis, sadece deniz taşımacılığında değil kara taşımacılığında da bu sistemlerin kullanılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Related Posts

ABD Hazine Bakanlığından kripto para ünitesi karıştırıcısı Tornado Cash’e yaptırım

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tornado Cash’in bilgisayar korsanlarının siber kabahatlerden elde edilen gelirleri aklamalarına yardımcı olduğu …

Özelleştirme kapsamındaki birtakım taşınmazlarda imar planı değişikliği

Özelleştirme kapsamındaki birtakım taşınmazlarda imar planı değişikliğine ait Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran …

Türkiye üzerinden yapılan milletlerarası taşıma 820 bin seferi aştı

Bakanlıktan kara yolu nakliyatına ait yapılan yazılı açıklamada, Koronavirüs sonrasında ve Ukrayna-Rusya krizinin akabinde tedarik zincirinde …

Bakan Vedat Alim’den enflasyon açıklaması!

AK Parti Bursa Vilayet Lideri Davut Gürkan, ”Sigorta sayılısı 1 milyon 54 bin 500 bin emeklisi olan bir kent. 2 milyon 180 bin seçmeni var. Son …

Fenerbahçe’yi eski oyuncusu yıktı

UEFA Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turu rövanş maçında Fenerbahçe, Dinamo Kiev’i konuk etti. 10 kişi kaldığı maçta 1-0 geriye düşen …

Analist 3 Haber Verdi: Bu Altcoin, Ayı Piyasasında Büyük Fırsat!

Solana ekosistemi, en hızlı akıllı sözleşme ağlarından biri olarak kabul edilmektedir. Uzmanlar altcoin için iyimser ve 2030 yılına kadar 512 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.