TFF’den ’21 yabancı kuralı’ tenkitlerine karşılık geldi

Türkiye Futbol Federasyonu, geçtiğimiz günlerde değiştirilen “Süper Lig Futbolcu Uygunluğu” statüsünde yer alan yabancı asıllı futbolcu sonlandırmalarına ait bilgilendirme duyurusu yaptı.

Türkiye Futbol Federasyonu, ’21 yabancı’ tenkitlerine resmi sitesinden yayınladığı açıklamayla yanıt verdi.

TFF’nin yaptığı açıklama şu halde:

“8 Ağustos 2022 tarihinde yayımlanan “Süper Lig Futbolcu Uygunluğu” statüsünde yer alan yabancı asıllı futbolcu sonlandırmalarına ait birtakım medya organlarında çıkan haberler ve değerlendirmelerle ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.

2022-2023 dönemi öncesinde “Süper Lig Futbolcu Uygunluğu” kuralı hakkındaki çalışmalar ve Kulüpler Birliği ile yapılan istişareler sonucunda, 2022-2023 dönemi için 7 yabancı asıllı futbolcunun alanda birebir anda yer alması kuralı, geçtiğimiz yıl olduğu üzere bu dönem da 8 yabancı asıllı futbolcunun birebir anda alanda olmasına müsaade verilecek formda değiştirilmiştir.

Yönetim Konseyimizin bu kararı, Kulüpler ve kamuoyu tarafından takdirle karşılanmıştır.

Yine Rezerv Lig uygulamasının başlayacağının da duyurulması ile kulüplerimizin talebini kıymetlendiren İdare Şuramız, gerek Rezerv Lig muhtaçlıkları gerekse kulüplerimize daha uygun fiyatlarla genç oyuncu alıp yetiştirerek ileride bunlardan gelir elde etme talihi tanımak için, U14 dâhil ulusal ekiplerinde en az 10 karşılaşmada oynamış 21 yaş ve altı 3 yabancı asıllı futbolcu transferine imkân tanımıştır.

Kulüplerimizle ortak yapılan uyumlu çalışmalar sonucunda, 21 yaş ve altı üç yabancıya ait;

– Ülkesinin U21 yahut A Ulusal gruplarında toplamda en az 3 kere oynamış olmak,

– FIFA’nın 23.06.2022 tarihinde ilan ettiği dünya sıralaması listesinde birinci 20 sırada bulunan ülke federasyonlarının en üst yahut bir alt liglerinde toplamda 25 maçtan fazla müddet almış olmak kriterleri revize edilmiştir.

“21 yabancı uygulaması kelam konusu değil”

Dolayısıyla Federasyonumuzun kulüplerimizle ortak çalışmalar sonucunda aldığı karara nazaran, 21 yabancı uygulaması kelam konusu değildir.

Geçtiğimiz sezonki üzere birebir anda alanda en fazla 8 yabancı, bununla birlikte yedek kulübesinde de en fazla 6 yabancı asıllı futbolcu bulunabilecektir.

“Kulüplere toplamda 17 yabancı asıllı futbolcu yazma hakkı verildi”

Ayrıca Kulüpler Birliği Vakfı ile yapılan mutabakat sonucunda kulüplere; 35 kişilik A Ekip listesine 14 yabancı asıllı futbolcu ve buna ilaveten 21 yaş altı 3 olmak üzere toplamda 17 yabancı asıllı futbolcuyu yazma hakkı verilmiştir.

Türk Futbolunun marka kıymetini ve kalitesini yükseltmek amacıyla misyonunu sürdüren Türkiye Futbol Federasyonu, futbolun tüm paydaşları ile birlikte bu amaçlar doğrultusunda çalışmaya devam edecektir.

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Türkiye Futbol Federasyonu”

Related Posts

İçişleri Bakanı Soylu Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan ailelerle bir ortaya geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sabah saatlerinde kente gelerek bir dizi ziyarette bulundu. İHA Önceden evlat nöbetindeki ailelerle teğe …

Eşini doğrama tahtasıyla öldüren öğretmen tutuklandı! İşte ifadesi

Olay, dün sabah saatlerinde İslahiye ilçesi Aydınlık Mahallesi’nde meydana geldi. Cahit Zarifoğlu İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olan Süleyman …

Samsun’da feci kaza: 9 araç birbirine girdi

Samsun-Ordu yolunda Ordu istikametine giden şoförünün ismi ve plakası şimdi öğrenilemeyen araba, yağış sonrası kayganlaşan yolda denetimden çıkıp …

Norveç, Rusya’yla vize muahedesini askıya aldı

Norveç, 2007’de Rusya ile imzaladığı vize mutabakatını, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gerekçesiyle askıya aldı. Anadolu Ajansı’nın aktardığına …

Göçmenler kamp kurmasın diye merkezi noktalara kaya döşediler

Fransız basınındaki haberlere nazaran, kent merkezinde bilhassa yeşil ve açık alanlara 12 Eylül’den bu yana yüzlerce ton kaya modülleri …

İstekleri Karşılayan Kızlar

İstediği seks deneyimini hayatındaki kadınlarla yaşayamayan seks tutkunu erkeklerim hepinize selamlar. Eğer farklı kadınlarla benzersiz seks geceleri yaşamak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey hemen kartal escort bayan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.