Türkiye’de sosyal medya kullanımı ne durumda? İşte veriler

ABD Hükümeti’nin 1960’lı yıllarda hataya dayanıklı, sağlam ve özel bir bilgisayar ağı kurma çalışmalarına kadar kökü uzanan internet, günümüzde herkesin olmazsa olmazları arasında bulunuyor.

Türkiye’de internet ilk kez 12 Nisan 1993 tarihinde kullanılmaya başlandı. İlk deneysel bağlantı 1992 yılının Ekim ayında Hollanda’ya yapılmasından sonra, ilk internet bağlantısı ODTÜ’ye ait router’lar ve PTT’den sağlanan 64 Kbps kapasiteli kiralık hat aracılığıyla gerçekleştirildi. O tarihten bu yana Türkiye’de internet ve sosyal medyanın gelişimini ortaya koyan bir rapor yayınlandı.

Bu arada Bakan açıkladı: Fiber internet için yeni şirket kurulacak

Türkiye nüfusunun yüzde 82’si internette

DataReportal’ın “Dijital 2022: Türkiye” raporuna göre, Türkiye nüfusunun yüzde 82’sini oluşturan 69,95 milyon kişi internet kullanıyor. Kepios’un verilerine göre Türkiye’deki internet kullanıcıları 2021 ile 2022 arasında 3,9 milyon (yüzde 5,9) artarken, internet kullanmayanların sayısının ise 2022’nin başında 15,35 olduğu anlaşıldı.

Türkiye’de toplam internet kullanıcısı 70 milyona dayandı

Diğer yandan internet bağlantı hızı ölçüm hizmeti Speedtest’in sahibi Ookla tarafından paylaşılan bilgilere göre, Türkiye’deki ortalama mobil internet bağlantı hızı 2022’nin başında 30,97 Mbps, medyan sabit internet bağlantı hızı ise 25,67 Mbps olarak ölçüldü.

Türkiye’de 70 milyona yakın sosyal medya kullanıcısı var

Raporda Ocak ayında Türkiye’de 68,90 milyon kişinin sosyal medya kullandığı belirtilirken, bunların toplam nüfusun yüzde 80,8’ine eşit olduğu bilgisi paylaşıldı. Ayrıca Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarının 2021 ile 2022 yılları arasında 8,9 milyon (yüzde 14,8) oranında arttığının altı çizildi.

Meta’ya ait Facebook’un Türkiye’de 35 milyona yakın kullanıcısı var.

Meta’nın reklam kaynaklarında yayınlanan veriler, Facebook’un 2022 başında Türkiye’de 34,40 milyon kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Ancak şirket 2021’in sonunda reklam kaynaklarının kitle erişim verilerini raporlama biçimini değiştirdiğinden, bu sayının ortalama bir veri olduğunu belirtmekte fayda var.

YouTube, Türkiye’de 50 milyondan fazla kullanıcıya sahip

Google’ın reklam kaynakları aracılığıyla elde edilen verilerde, YouTube’un 2022’nin başlarında Türkiye’de 57,40 milyon kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Bir diğer deyişle YouTube reklamları Ocak 2022’de Türkiye’nin toplam internet kullanıcı tabanının (yaştan bağımsız olarak) yüzde 82,1’ine ulaşmış durumda.

türkiye sosyal medyaTürkiye’de Şubat 2022’de YouTube’da en çok aratılan kelimeler

Instagram’ın ise 2022 yılının başında Türkiye’de 52,15 milyon kullanıcısı olduğu belirlendi. Ancak platform, kullanımını 13 yaş ve üstü kişilerle sınırlandırdığı da göz önünde bulundurulduğunda bu sayının çok daha fazla olabileceği tahmin ediliyor.

DataReportal, Türkiye’deki diğer sosyal medya platformlarının kullanım oranını şöyle açıkladı:

TikTok: 26,56 milyonFacebook Messenger: 16,80 milyonLinkedIn: 12,00 milyonSnapchat: 12,90 milyonTwitter: 16,10 milyon

Dünya genelinde internet kullanıcısı 5 milyardan fazla

DataReportal’ın We Are Social ve Hootsuite ile ortaklaşa yayınlanan raporuna göre, dünya çapında 5 milyardan fazla insan internet kullanıyor. Bu veri, toplam dünya nüfusunun yüzde 63’ünün şu anda çevrimiçi ortamda bulunduğu anlamına geliyor. Ayrıca 4,65 milyar kişi sosyal medya kullanıyor ve bu toplam nüfusun yüzde 58’ine tekabül ediyor.

– İnternette en çok hangi aktiviteleri yapıyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

Related Posts

Erdoğan’ın eski hekimi Turhan Çömez’den kritik sav: Erdoğan ‘İşleri nasıl toplarız’ diye sormuş

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski tabibi ve 22. Periyot AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, toplumsal medya hesabı Twitter …

Fenerbahçe’de yeni transfer Emre Mor ilk kez oynadı! Kalecinin hatası damga vurdu

UEFA Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Turu’nda Dinamo Kiev’le eşleşen Fenerbahçe’de hazırlık maçları devam ediyor. İstanbul’da üst üste 3 hazırlık …

Kullanıcılar şokta! TikTok veri paylaştığını itiraf etti

ABD’li siyasetçilerin bir süredir tartışma konusu haline getirdiği TikTok, veri paylaşımı ile ilgili önemli itiraflarda bulundu. TikTok …

1 Temmuz Cuma 2022 maç takvimi: Bugün hangi maçlar var?

Süper Lig ve Ulusal Grup dışında da dünya futbolunu takip edenler, günün maç takvimini merak ediyor. Hazırlık maçları dahil olmak üzere …

Üvey baba şiddetinden kaçan iki kardeş Bursa’da bulundu

Üvey baba şiddetinden kaçan 2 kardeş, Bursa’da yolcu otobüsünün art koltuğunda bulundu. Batman’a gitmek için dün öğlen saatlerinde Bursa …

Deutsche Welle’den erişim engeli açıklaması

32 dilde yayın yapan Almanya’nın uluslararası medya kuruluşu Deutsche Welle’nin (DW) bütün sayfalarına erişim Türkiye’de Perşembe akşamı geç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.