Türkiye’den dengeleri değiştirecek hamle: Tam 90 bin tonluk üretim yapılacak!

Kentteki temaslarını sürdüren Bakan Soylu, beraberinde İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Vali ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören ile Siirt Belediyesince yenileme çalışmaları devam eden Güres Caddesi’ni gezdi, çalışmaları yerinde inceledi.

Caddedeki esnafı ziyaret eden Soylu, vatandaşlarla çay içti, fotoğraf çektirdi. Soylu’ya esnaf tarafından Siirt fıstığı ikramında bulunuldu, isminin yer aldığı Siirt tiftiği hediye edildi.

Bakan Soylu, daha sonra Siirt Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) inşa çalışmalarında sona gelinen, Türk-Katar ortaklığıyla kurulacak çinko izabe tesisini ziyaret etti.

Soylu, faaliyete girdiğinde 3 bin kişiye istihdam sağlaması planlanan, Türkiye’nin ilk çinko metal külçelerini üretecek tesisteki çalışmalarla ilgili Lineer Metal AŞ Onursal Başkanı Prof. Dr. Yasin Aktay ve Lineer Metal AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Baydarman ve diğer yetkililerden bilgi aldı.

– “110 milyon dolarlık bir yatırım”

Soylu, konuşmasında Katar ortaklığıyla yapımı süren çinko izabe tesisinde gurur duyulacak bir yapıyla karşı karşıya olduklarını söyledi.

“Siirt’e bu yatırımı yapan, milli ve aynı zamanda yerli üretimi temin eden anlayışa teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum.” diyen Soylu, şunları dile getirdi:

“30 bin, akabinde 50 bin ve hemen ardından da 90 bin tonluk bir üretim gerçekleşecek. Bu, Türkiye ithalatının yüzde 38’ini karşılıyor. Türkiye’nin cari ödemesi açısından çok önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Bununla beraber 250-300 milyon dolarlık bir yatırımı da beraberinde getirmiş olacak. Şu anda 110 milyon dolarlık bir yatırım.”

Soylu, tesisin bir veya 1,5 ay içinde üretime geçmiş olacağını bildirdi.

Türkiye’ye bu yatırımı kazandıran, çok kısa bir sürede bu yatırımı Siirt’e getirenlere teşekkür eden Soylu, “İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız da gelip açılışı gerçekleştirecek. Hakikaten burada yıllar önce belki başka şeyler konuşuyorduk ama bugün Türkiye’nin üretimine, istihdamına, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı cari ödeme dengesine ciddi bir şekilde katkı sağlayabilecek katma değer içerisindeyiz. Ne kadar gurur duysak azdır.” dedi.

Soylu, vatandaşların huzur ve sükun içinde olduğunu görmenin mutluluğu ve huzurunu yaşadıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Hepimiz işimizi yapınca ortaya böyle güzel eserler çıkıyor. Bu, aynı zamanda da inanıyorum ki hem Türkiye’nin Orta Doğu’daki yüz akı bir eseri oluyor hem de Siirt’in üretiminin zenginliğini ifade ediyor. Sadece buraya katkısı yok, aynı zamanda Kato’dan maden taşınacak, o da ayrı bir katma değer, Hakkari’nin de ürettiği madenler buraya taşınacak. Yani birçok üretimi, birçok alanı harekete geçiren, Türkiye’nin ilk çinkosunu üreten bir izabe tesisinde bulunuyoruz. Bir taraftan tarımsal üretim bir taraftan hayvancılık bir taraftan ticaret bir taraftan maden bir taraftan sanayi bir taraftan enerji bir taraftan turizm, Allah milletimize huzur ve esenlik versin.”

Bakan Soylu, Prof. Dr. Yasin Aktay başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Related Posts

Özelleştirme kapsamındaki birtakım taşınmazlarda imar planı değişikliği

Özelleştirme kapsamındaki birtakım taşınmazlarda imar planı değişikliğine ait Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran …

Türkiye üzerinden yapılan milletlerarası taşıma 820 bin seferi aştı

Bakanlıktan kara yolu nakliyatına ait yapılan yazılı açıklamada, Koronavirüs sonrasında ve Ukrayna-Rusya krizinin akabinde tedarik zincirinde …

Bakan Vedat Alim’den enflasyon açıklaması!

AK Parti Bursa Vilayet Lideri Davut Gürkan, ”Sigorta sayılısı 1 milyon 54 bin 500 bin emeklisi olan bir kent. 2 milyon 180 bin seçmeni var. Son …

Fenerbahçe’yi eski oyuncusu yıktı

UEFA Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turu rövanş maçında Fenerbahçe, Dinamo Kiev’i konuk etti. 10 kişi kaldığı maçta 1-0 geriye düşen …

Analist 3 Haber Verdi: Bu Altcoin, Ayı Piyasasında Büyük Fırsat!

Solana ekosistemi, en hızlı akıllı sözleşme ağlarından biri olarak kabul edilmektedir. Uzmanlar altcoin için iyimser ve 2030 yılına kadar 512 …

Dünya ‘Tahıl Koridoru Mutabakatı’nı konuşuyor! Fiyatı İstanbul’da belirlenecek

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Kazım Taycı, Rusya, Ukrayna ve Türkiye ortasında imzalanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.