Ukraynalı anneler, anneler gününde işgale dair açıklamalarda bulundu

Rusya’nın başlattığı işgalin ortasında anneler günü sebebiyle Ukraynalı anneler, acı dolu iletiler paylaştı. İşgalin başladığı günden bugüne kendi hayatlarındaki makus deneyimleri paylaşan anneler, işgaldeki hücumları “Şok” ve “Kabus” olarak nitelendiriyor.

Ukraynalı anne Tatyana Donets, konutunun 17 Mart’ta bombalandığını belirterek, “Komşularımın çocukları meskenlerinin bodrum katında saklanıyordu. Ben de onlara yemek götürdüm. Döndüğümde meskenimiz bombalanmıştı. Erken meskenime dönseydim hayatta kalmazdım. İlah beni ve ailemi korudu” dedi.

Taarruzlar esnasında “şok” yaşadıklarını anlatan Donets, “Gündüzleri dışarda konutumuzdan kalan enkazları temizliyoruz. Geceleri ise karşı komşumuzun meskeninde kalıyoruz. Hayat boyunca elde ettiğimiz eşyaların tamamı yandı.” diye konuştu.

Donets, oğlu ile torununu merak ettiğini vurgulayarak, “Savaşta geleceğimizin umudu olan gençler öldü. Ailemin hayatta kalması, her şeyden değerlidir. Hiçbir annenin çocukları için acı çekmesini ve ağlamasını istemiyorum. Tüm dünyada barışın olmasını diliyorum.” sözlerini kullandı.

“OĞLUMU TAARRUZLARDA KAYBETTİM”

Kiev bölgesindeki İrpin kenti sakini Lyudmila Nisçenets, Rus hücumlarında 44 yaşındaki oğlunu kaybettiğini anlatarak, “Yan konutta akrabalarımız yaşıyor. Onların meskenine bir füze isabet etti. Oğlum da teyzesini kurtarmaya koştu lakin konutumuzun bahçesine de bir füze geldi. Füzeden bir kesim başına denk geldi. Oğlumu elimde kaybettim. Hayatın benim için bir manası kalmadı” dedi.

Eşinin de hücumlarda yaralandığını anlatan Nisçenets, akrabalarının çocuklarının orduda savaştığına dikkati çekerek, “Genç olsaydım, elime silah alıp orduya katılırdım. Kendi oğlumu artık göremem lakin anneler için çocuklarının hayatta kalmalarını diliyorum. Savaşan askerlerimizin de sapasağlam meskenlerine dönmelerini istiyorum.” biçiminde konuştu.

Nisçenets, Rus ordusunu kendi topraklarına davet etmediklerini vurgulayarak, “Rusların bize neden saldırdıklarını hala anlamış değilim. Oğlumun ölmesini affetmem. Kahrolsun topraklarımıza saldıranlar” tabirlerini kullandı.

“ÜLKEMİZE YAPILANLAR VAHŞET”

Ukraynalı anne Tatyana Slyuserenko ise akınlarda “kabus” yaşadıklarını anlatarak, “Olanları hala kabullenemedik. Çocuklarımız için çok korktuk. Çocuklarımıza yapılanlar affedilmez” dedi.

Savaşın Ukraynalıların birliğini sağladığını söyleyen Slyuserenko, Rus ile Ukrayna halklarının ortasındaki bağın külliyen koptuğunu vurgulayarak, “Ülkemize yapılanlar, vahşettir. Bize saldıranlar insan değil.” halinde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.