Uzak ülkelerdeki market raflarında Türk eserleri yer alacak

Ticaret Bakanlığı, Türk eserlerinin dünyada daha çok tercih edilmesi için çalışmalarına çok taraflı olarak devam ediyor. Buna göre e-ticaret pazarına giriş ve tanıtım için gerekli harcamalar e-ihracat takviye programında tanımlanacak.

Uzak Ülkeler Stratejisi devrede

Ticaret Bakanlığı, ihracatın kapsadığı alanın genişletilmesi maksadıyla Uzak Ülkeler Stratejisi’ni devreye soktu.

Uzak Ülkeler Stratejisi ile Türkiye’nin, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika başta olmak üzere yakın coğrafyasında elde ettiği ihracat muvaffakiyetinin global alana yayılması hedefleniyor.

Marketlerde raf kiralanacak

Bakanlık, Türk eserlerinin satışı için uzak ülkedeki zincir süpermarketlerinin satın alma üniteleri ile iş birlikleri geliştirilecek ve mağazalarda raf kiralama tarafında çalışmalar yapılacak.

İhracat menzili artırılacak

AA’nın haberine nazaran, strateji hazırlanırken, ortalama 3 bin 65 kilometre olan ihracat menzilinin dünya ortalaması olan 4 bin 744 kilometrenin üzerine çıkarılmasına odaklanıldı.

18 uzak ülke hedefleniliyor

Bu kapsamda, ticaretin geliştirilmesine yönelik 18 gaye ülke belirlenirken, bu ülkeler, Amerika kıtasından ABD, Kanada, Meksika, Brezilya ve Şili, Asya kıtasından Çin, Japonya, Güney Kore, Pakistan, Hindistan, Endonezya, Malezya, Tayland, Filipinler ve Vietnam, Afrika’dan Güney Afrika ile Nijerya ve Okyanusya’dan ise Avustralya oldu.

Dizi ve oyunlardan yararlanılacak

İhraç eserlerinin bilinirliğinin artırılması için diziler/filmler ve dijital oyunlar kullanılacak, sinema ve dizi oyuncularından yararlanılacak ve bu platformlarda eser yerleştirilmesi teşvik edilecek.

Destek düzenekleri kullanılacak

Belirlenecek yeni dallarda tasarım odaklı, lüks tüketim eserlerinde uzak ülkelere yönelik ortak bir pazarlama stratejisi oluşturulacak, bu eserlere verilebilecek takviye sistemleri geliştirilecek. Türkiye’de yerleşik çok kanallı markaların ilgili ülkedeki AVM ve büyük mağazalarla kıymetli e-ticaret pazar yerlerinde eş vakitli yapılanmasına yönelik takviye düzenekleri kurgulanacak.

Uzak ülkedeki marketlerinin satın alma üniteleri ile temas kurulacak

Uzak ülkedeki zincir süpermarketlerinin satın alma üniteleri ile iş birlikleri geliştirilecek ve departmanlı mağazalar ile perakende mağazalarda raf kiralama istikametinde çalışmalar yapılacak. İlgili uzak ülkede yaygın olarak kullanılan ödeme sistemlerinin kullanılmasına imkan verecek mevzuat çalışmalarına katkı sağlanacak.

“Fijital planlama” faaliyetleri teşvik edilecek

Bütünleşik, süreklilik arz eden “fijital pazarlama” (fiziksel ile dijital pazarlamayı harmanlayan yöntem) faaliyetleri teşvik edilecek ve kelam konusu faaliyetlerin desteklenmesine yönelik bir devlet yardımı sistemi geliştirilecek.

Başarılı firmalar mentörlük yapacak

Uzak ülkelerden iş beşerlerine ulaşılarak Türkiye’deki ticaret erbabıyla tanışma kıssaları üzere bahislerde muvaffakiyet öyküleri formatında tanıtım faaliyetleri yapılacak. Bu kapsamda, uzak ülkelere ihracatta muvaffakiyet yakalamış Türk firmalarının bu ülkeleri hedefleyen ihracatçılara mentörlük yapacakları bir düzenek kurulacak.

Oyunlara Twitch tanıtımı

Oyun bölümünde öncü firmaların oyunlarının tanıtımı için ilgili Twitch, YouTube ve gibisi kanallarda sponsorluklarla tanıtım ve iş birliği faaliyetleri düzenlenecek. Uzak ülkelerdeki taşınabilir aygıtlarda yazılım-uygulama-oyun mağazalarında yer alınması teşvik edilecek.

Türk dizi/film üretimlerinin milletlerarası tanınırlığını artıracak milletlerarası itibarlı etkinlikler belirlenecek ve bu etkinliklere ek dayanak ögeleriyle iştirak teşvik edilecek. Animasyon dalının memleketler arası pazarlardaki rekabetçiliğini tesis edebilmek için, dublaj ve altyazı masrafları, korsanla gayret sarfiyatları üzere takviye ögelerinin ek takviye kalemleriyle desteklenmesi sağlanacak.

Türkiye’nin muhafazakar giysi ve turizm kesimindeki imkanlarının strateji kapsamındaki ülkelerde bulunan Müslüman nüfusa tanıtılması için de çalışmalar yürütülecek.

Related Posts

Gazprom’dan doğalgaz fiyatlarında korkutan kestirim

Gazprom, Avrupa’da bin metreküp gaz fiyatının kışın 4 bin doları aşabileceğini bildirdi. Rus güç şirketi Gazprom, Avrupa spot piyasasında …

ABD Hazine Bakanlığından kripto para ünitesi karıştırıcısı Tornado Cash’e yaptırım

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tornado Cash’in bilgisayar korsanlarının siber kabahatlerden elde edilen gelirleri aklamalarına yardımcı olduğu …

Özelleştirme kapsamındaki birtakım taşınmazlarda imar planı değişikliği

Özelleştirme kapsamındaki birtakım taşınmazlarda imar planı değişikliğine ait Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran …

Türkiye üzerinden yapılan milletlerarası taşıma 820 bin seferi aştı

Bakanlıktan kara yolu nakliyatına ait yapılan yazılı açıklamada, Koronavirüs sonrasında ve Ukrayna-Rusya krizinin akabinde tedarik zincirinde …

Bakan Vedat Alim’den enflasyon açıklaması!

AK Parti Bursa Vilayet Lideri Davut Gürkan, ”Sigorta sayılısı 1 milyon 54 bin 500 bin emeklisi olan bir kent. 2 milyon 180 bin seçmeni var. Son …

Fenerbahçe’yi eski oyuncusu yıktı

UEFA Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turu rövanş maçında Fenerbahçe, Dinamo Kiev’i konuk etti. 10 kişi kaldığı maçta 1-0 geriye düşen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.