Uzlaşma komitelerinin ele alabilecekleri vergi ölçüsüne ait yetki sonları belirlendi

Uzlaşma komitelerinin, uzlaşma konusu yapabilecekleri vergi ölçüsüne ait yetki sonları tespit edildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığının Vergi Yordam Kanunu Genel Bildirisi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğle, Vergi Yordam Kanununda yer alan yetkiye istinaden uzlaşma kurullarının, uzlaşma konusu yapabilecekleri vergiler ve bunlara ait vergi ziyaı, usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının ölçülerinin belirlenmesine ait asıllar düzenlendi.

Tebliğle, uzlaşma konusu yapabilecek vergi ölçüsüne ait yetki hududu da belirlenirdi.

Bu kapsamda, mal müdürlükleri bünyesinde kurulan uzlaşma komitelerine ait yetki hududu, Ankara, İzmir vergi dairesi başkanlıkları için 15 bin lira olurken, bu hudut başka vilayetler için 12 bin 500 lira, 10 bin lira ve 7 bin 500 lira üzere farklı ölçülerde uygulanacak. Defterdarlık için de yetki sonu 7 bin 500 lira olarak tespit edildi.

Vergi dairesi müdürlüğü bünyesinde kurulan uzlaşma komitelerine ait yetki sonu da İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı için 70 bin lira, Ankara ve İzmir vergi dairesi başkanlıkları için 60 bin lira oldu. Bu hudut, başka vilayetler için 50 bin lira, 40 bin lira ve 30 bin lira olmak üzere kademeli biçimde farklı ölçülerde belirlendi. Defterdarlıklar için de kelam konusu hudut 30 bin lira oldu.

Vergi dairesi başkanlıkları ve defterdarlıklar bünyesinde kurulan uzlaşma komitelerine ait yetki hududu Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı için 3 milyon 500 bin lira, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı için 1 milyon 500 bin lira, Ankara ve İzmir vergi dairesi başkanlıkları için 1 milyon 250 bin lira olarak uygulanacak. Bu sonlar, öbür vilayetler için 1 milyon lira, 750 bin lira ve 500 bin lira olmak üzere farklı bedellerde belirlendi. Kelam konusu hudut, defterdarlıklar için ise 100 bin lira olarak saptandı.

Vergi Daireleri Uyum Uzlaşma Kuruluna 15 milyon lira, Merkezi Uzlaşma Komitesine da 15 milyon lira ve üzerindeki vergiler için yetki verildi.

Tebliğe nazaran, vergi dairesi/mal müdürlüğü uzlaşma kurullarının yetkisini aşan uzlaşma talepleri ilgili vergi dairesi başkanlığı/defterdarlık uzlaşma komitesince, bunların yetkisini aşan uzlaşma talepleri ise sırasıyla Vergi Daireleri Uyum Uzlaşma Kurulu yahut Merkezi Uzlaşma Komitesince incelenip sonuçlandırılacak.

Uzlaşma görüşmesinin yapılacağı yetkili kurul, vergi/ceza ihbarnamesindeki tarh edilen vergi ölçüsüne nazaran belirlenecek.

Vergi ölçüsü hangi uzlaşma kurulunun yetkisi içerisinde kalıyor ise vergi ziyaı cezası için yapılan uzlaşma talepleri de bu komitede görüşülecek.

Vergi ziyaı cezalarının birden fazla olması halinde yetki, cezanın hesaplanmasına temel teşkil eden en yüksek vergi ölçüsünü içeren vergi/ceza ihbarnamesine nazaran belirlenerek uzlaşmada birliğin sağlanması bakımından öteki ihbarnamelerle yetkili uzlaşma komitesinde görüşülecek.

USULSÜZLÜK CEZALARINA AİT YETKİ SINIRLARI

Tebliğle, uzlaşma komitelerinin uzlaşma konusu yapabilecekleri usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarına ait yetki sonları da tespit edildi.

Bu hudut, mal müdürlükleri bünyesinde uzlaşma komitelerinde en fazla 20 bin lira, vergi dairesi müdürlüğü bünyesinde kurulan kurullarda en fazla 70 bin lira, vergi dairesi başkanlıkları ve defterdarlıklar bünyesinde kurulan uzlaşma komitelerinde en fazla 800 bin lira olarak belirlendi.

Vergi Daireleri Uyum Uzlaşma Komitesine 15 milyon lira, Merkezi Uzlaşma Komitesine 15 milyon lira ve üzerindeki usulsüzlük cezaları için yetki verildi.

Uzlaşma kapsamına alınan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının fiyatı, her yıl bir evvelki yıla ait olarak tespit edilen tekrar değerleme oranında artırılmak suretiyle belirlenecek.

Aynı yıl yahut çeşitli yıllar için hem vergi tarhiyatının yapıldığı hem usulsüzlük yahut özel usulsüzlük cezalarının kesildiği durumlarda uzlaşma görüşmesinin yapılacağı kurul tarh edilen vergi ölçüsüne nazaran tespit edilecek.

Tebliğle, bu düzenlemeden evvel uzlaşma komitelerine intikal etmiş uzlaşma taleplerinin durumuna ait da açıklama yapıldı.

Buna nazaran, bugüne kadar uzlaşma günü tayin edilmemiş uzlaşma talepleri hakkında da bu bildirim kararları uygulanacak. Fakat uzlaşma günü tayin edilmiş olup çeşitli nedenlerle uzlaşma günü ertelenmiş mükelleflerin uzlaşma talepleri ise uzlaşmayı erteleyen kurul tarafından sonuçlandırılacak.

TEBLİĞ DEĞİŞİKLİĞİ

Bu ortada Gelir Yönetimi Başkanlığının Vergi Metot Kanunu Genel Bildirisi’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Bildiri’yi de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğle, kayıt dışılığı önlemek için tahsilat ve ödemelerde tevsik zaruriliği (belgeye bağlama) getirilmesine ait konular düzenlendi. Bildirimin, kapsamda olmayan tahsilat ve ödemelere ait kararları genişletildi.

Buna nazaran, tevsik mecburiliği kapsamında olanların, tevsik zaruriliği kapsamında olmayan yabancılar ve/veya Türkiye mukimi olmayan gerçek bireylerle yapacakları süreçlere ait tahsilat ve ödemelerin aracı finansal kurumlar kanalıyla yapılması mecburiliği bulunmayacak.

Related Posts

Gazprom’dan doğalgaz fiyatlarında korkutan kestirim

Gazprom, Avrupa’da bin metreküp gaz fiyatının kışın 4 bin doları aşabileceğini bildirdi. Rus güç şirketi Gazprom, Avrupa spot piyasasında …

ABD Hazine Bakanlığından kripto para ünitesi karıştırıcısı Tornado Cash’e yaptırım

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tornado Cash’in bilgisayar korsanlarının siber kabahatlerden elde edilen gelirleri aklamalarına yardımcı olduğu …

Özelleştirme kapsamındaki birtakım taşınmazlarda imar planı değişikliği

Özelleştirme kapsamındaki birtakım taşınmazlarda imar planı değişikliğine ait Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran …

Türkiye üzerinden yapılan milletlerarası taşıma 820 bin seferi aştı

Bakanlıktan kara yolu nakliyatına ait yapılan yazılı açıklamada, Koronavirüs sonrasında ve Ukrayna-Rusya krizinin akabinde tedarik zincirinde …

Bakan Vedat Alim’den enflasyon açıklaması!

AK Parti Bursa Vilayet Lideri Davut Gürkan, ”Sigorta sayılısı 1 milyon 54 bin 500 bin emeklisi olan bir kent. 2 milyon 180 bin seçmeni var. Son …

Fenerbahçe’yi eski oyuncusu yıktı

UEFA Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turu rövanş maçında Fenerbahçe, Dinamo Kiev’i konuk etti. 10 kişi kaldığı maçta 1-0 geriye düşen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.