Yeniden Başlatılan Bilgisayar Nasıl Kendi Kendine Açılıyor?

Bilgisayarınız güncellemeleri gerçekleştirdiğinde veya yavaşladığında, kendine gelmesi için yeniden başlatılması gerekiyor. Bunu elle veya otomatik olarak yaptığınızda ise çok da üzerine düşünmediğiniz bir durum gerçekleşiyor. “Şimdi bu kapandı, ben de düğmeye basmadım. Nasıl geri açıldı o zaman?”

Ne de olsa biz bilgisayarı açmak için, açma düğmesine basarak mekanik bir güç uyguluyoruz. Bilgisayarımız bunu kendi kendine yapabiliyorsa, kapalıyken rastgele zamanlarda açılmasını önleyen ne?

Öncelikle bilgisayarı kapattığınızda bilgisayarınıza adeta “paydos” demiş olursunuz.

Bu bağlamda arkada açık kalan programları bilgisayarınız kapatır ve kaydetmediğiniz bir dosya veya açık olan farklı bir oturum varsa sizi uyarır. Kaydetmeden kapatmayı seçtiğinizde bu dosyalar kaybolur ve tüm uygulamalar kapatıldıktan sonra oturumunuz da kapatılır.

Kullanıcıların hesabından çıkıldıktan sonra bilgisayarı açma düğmesine bastığınızda başlayan işlemler tek tek kapanır ve tüm bu temizlik bittikten sonra güç kaynağından (PSU) gelen elektrik kesilir. Bu sayede alışık olduğumuz kapatma işlemi gerçekleşmiş olur.

Güç düğmesine basılı tuttuğunuzda da bilgisayar kapanıyor. Fakat burada kritik bir fark var.

Az önceki paragraflarda bahsettiğimiz; uygulamaları, hizmetleri ve diğer işlemleri tek tek ve sırayla kapatma işlemleri bu senaryoda atlanır ve direkt güç kaynağına sinyal gönderilir. Bu bağlamda herhangi bir sıra izlenmeden bilgisayar aniden kapanır.

Bu iki senaryodan sonra bilgisayarı açmak için açma düğmesine basmanız gerekir.

Fakat bilgisayarı yeniden başlattığınızda böyle bir şeye gerek olmaz ve Windows, kendi kendini yeniden başlatır.

Bunun nedeni, bilgisayarınız kapanacağı sırada devreye giren bir komuttur.

Bilgisayarınız tam kapandığı sırada devreye giren bir ACPI komutu (bilgisayarın, çevre birimlerinin, vb. güç kullanımı hakkında birbirleriyle nasıl iletişim kurduğunu belirten bir standart), ona kapanır kapanmaz tekrar açılacağını söyler. Buraya kadar, kapanma kısmında bahsettiğimiz sıfırlama işlemleri gerçekleşir ve bilgisayar donanımları da ilk açıldıklarındaki hâle dönmüş olur.

Yani bilgisayarınız, kapandığı sırada yaptığı temizliği burada da yapar fakat bu sefer elinde, kapanır kapanmaz tekrar açılmasını sağlayacak bir komut için yeşil ışık yanıyor olur.

Bu sayede güç kaynağına, elektriği kesme komutunun yerine sistemin yeniden başlamasını söyleyen kod gönderilir.

PSU

Bilgisayarın kapanması ve yeniden başlaması arasındaki yol ayrımı da burada ortaya çıkar. Kapatacağınız zaman güç kaynağına elektriği kesmesi söylenirken yeniden başlattığınızda bu komut değişir.

Kaynaklar: How Stuff Works, Super User, Make Tech Easier

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir