Yunan’dan sonra artık Rumlar, Türkiye’yi kışkırtıp Almanya’ya sığındılar!

Yunanistan’ın Türkiye ile yaşadığı her problemden sonra milletlerarası alanda yardım daveti ve şikayete koşmasının ardınan emsal bir atılım bu sefer Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nden geldi. AB’den sonra kendisinin de doğal gaz krizi yaşayacağını bilen Rus kesiti, Türkiye ile yaşana doğal gaz uyuşmazlığının çözülmesi için Almanya’dan yardım istedi.

Rusya-Ukrayna savaşında Rusya’ya reaksiyon gösteren Avrupa ülkeleri, kara kışa hazırlanıyor. Rusya’nın vanaları kapatması üzerine doğal gaz krizi yaşayan ülkelerde bir dizi değerli alınmaya başladı.

Gaz krizine Avrupa Birliği (AB) üyelerinden sonra Güney Kıbrıs Rum İdaresi de dahil oldu. Yunanistan’ın Türkiye sıkıntılarını her fırsatta çözmek için AB ya da ABD’ye koşmasının akabinde tıpkı aksiyonu bu sefer da Rum idaresi gerçekleştirdi.

Tükiye ile yaşanan doğal gaz uyuşmazlığını bir Alman gazetesine taşıyan Güney Kıbrıs Rum İdaresi Meclis Lideri Anna Demetriou, Almanya’dan yardım istedi.

Almanya’nın Türkiye ile münasebetlerinin düzgün olduğunu söz eden Demetriou, Almanya’nın bu durumu kullanarak Türkiye’yi iş birliğine davet etme zaruriliği olduğunu lisana getirdi.

ALMANYA, TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİ YAPARSA…

2027 yılından itibaren Güney Kıbrıs Rum Yönetimini’nin Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatı yapması bekleniyor. Demetriou, Alman hükümetinin Türkiye ile iş birliği yapması halinde Almanya’ya çok daha çabuk gaz göndereceklerini lisana getirdi.

Almanya’nın yardım ve dayanağı ile tarihin 2027’nin de önüne çekilebileceğini söz eden Demetriou, Türkiye ile egemenlik alanları çatışmalarının bu süreçte duruma mani olduğunu da söz etti.

Türkiye ile Rum idaresi ortasında, Akdeniz’in doğusunda bulunan doğal gaz yatakları üzerindeki hakimiyet sıkıntısı ile ilgili yıllardan beri görüş ayrılığı yaşanıyor.

Yunanistan da Türkiye ile ilgili sorunlarında sıklıkla memleketler arası alanda şikayet ve yardıma başvuruyor. Son olarak Türkiye ile Yunanistan ortasındaki tansiyondan bahseden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’ten müttefik yarışı geldi.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Related Posts

Almanya Başbakanı Scholz corona virüse yakalandı

Alman Haber Ajansı DPA’da yer alan habere nazaran, Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, Başbakan Scholz’un COVD-19 testinin müspet çıktığını …

İçişleri Bakanı Soylu Diyarbakır’da evlat nöbeti tutan ailelerle bir ortaya geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sabah saatlerinde kente gelerek bir dizi ziyarette bulundu. İHA Önceden evlat nöbetindeki ailelerle teğe …

Eşini doğrama tahtasıyla öldüren öğretmen tutuklandı! İşte ifadesi

Olay, dün sabah saatlerinde İslahiye ilçesi Aydınlık Mahallesi’nde meydana geldi. Cahit Zarifoğlu İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olan Süleyman …

Samsun’da feci kaza: 9 araç birbirine girdi

Samsun-Ordu yolunda Ordu istikametine giden şoförünün ismi ve plakası şimdi öğrenilemeyen araba, yağış sonrası kayganlaşan yolda denetimden çıkıp …

Norveç, Rusya’yla vize muahedesini askıya aldı

Norveç, 2007’de Rusya ile imzaladığı vize mutabakatını, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gerekçesiyle askıya aldı. Anadolu Ajansı’nın aktardığına …

Göçmenler kamp kurmasın diye merkezi noktalara kaya döşediler

Fransız basınındaki haberlere nazaran, kent merkezinde bilhassa yeşil ve açık alanlara 12 Eylül’den bu yana yüzlerce ton kaya modülleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.