Zelenskiy: Adım adım işgalcileri topraklarımızı terk etmeye zorluyoruz

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, adım adım Rus birliklerini Ukrayna’yı terk etmeye zorladıklarını belirterek, “Donbas’taki durum hala çok güç. Rus birlikleri hala en azından bir ölçü zafer elde etmeye çalışıyor. Tam ölçekli işgalin 80. gününde, bilhassa çılgın görünüyor” dedi.

Günlük ulusa sesleniş konuşmasında, geçen yıl 14 Mayıs’ta, İkinci Dünya Savaşı sırasında Musevileri kurtaran Ukraynalıları Anma Gününün Ukrayna’da birinci defa kutlandığını söyleyen Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, “2 bin 659 Ukraynalı erkek ve bayan, Dünya Uluslarının Dürüst İnsanları (Righteous Among the Nations) unvanını aldı. Ülkemiz, Dünya Uluslarının Dürüst İnsanları sayısında dünya dördüncüsüdür. Kendi hayatlarını, sevdiklerinin hayatlarını riske atan fakat tekrar de Nazilerin elinde vefatla tehdit edilenleri kurtaran beşerler. Bu kurtarma öykülerinin her biri etkileyici. Halkımızın içinde bu türlü şahısların olduğunu ve en karanlık şartlarda bile ışık taşıyan beşerler olduğunu her vakit hatırlamalıyız” dedi.

Yaşananları belgeleyen ve tüm jenerasyonlar için Ukrayna’nın neler yaşadığını kaydeden gazetecilere ve tüm hassas insanlara minnettar olduğunu söz eden Zelenskiy, Kiev’de Senato Azınlık Başkanı Cumhuriyetçi Mitchell McConnell liderliğindeki ABD senatörlerinden oluşan bir heyetle görüştüğünü söyledi. Zelenskiy görüşmede, Rusya’ya yaptırımların sıkılaştırılmasının yanı sıra savunma ve finansal dayanak de dahil olmak üzere Ukrayna için çeşitli takviye alanlarının görüşüldüğünü söyledi.

Günlük olarak uğraştığı bahislerden birinin de besin güvenliği olduğunu söz eden Zelenskiy, “Dünyada giderek daha fazla ülke, Rusya’nın Karadeniz’i bloke ederek ve bu savaşı sürdürerek, onlarca öteki ülkeyi besin piyasasında fiyat krizi ve hatta kıtlık riskiyle karşı karşıya bıraktığının farkına varıyor. Artık Ukraynaya ve bilhassa silahlarla- dayanak, global kıtlığı önlemek için çalışmak manasına geliyor. Topraklarımızı ne kadar çabuk kurtarırsak ve Ukrayna’nın güvenliğini garanti altına alırsak, besin piyasasının durumu o kadar çabuk eski haline gelebilir” formunda konuştu.

Zelenskiy, adım adım Rus birliklerini Ukrayna’yı terk etmeye zorladıklarını belirterek, Donbas’taki durum hala çok güç. Rus birlikleri hala en azından bir ölçü zafer elde etmeye çalışıyor. Tam ölçekli işgalin 80. gününde, bilhassa çılgın görünüyor dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.