Apple Yapay Zeka Eğitimi İçin Shutterstock İle Lisans Anlaşmasına Vardı

Apple ile stok görsel sitesi Shutterstock arasında yapay zeka eğitimi için milyonlarca görselin lisanslanması konusunda anlaşma yapıldı. Reuters’ın haberine göre, anlaşmanın değeri yaklaşık 25-50 milyon dolar aralığında. Hatta görünüşe göre, Meta, Google ve Amazon dahil olmak üzere çok sayıda başka büyük teknoloji firması da Shutterstock ile benzer anlaşmalara varmış.

Bu arada OpenAI gibi şirketlerin başlangıçta modellerini web’den veri toplayarak eğittiklerini ve telif haklarıyla ilgili yasal engellerin ortaya çıkmasıyla şirketlerin içerikleri resmi olarak lisanslanma yoluna gittiğini not olarak düşelim.

Apple son dönemdeki heyecan verici yapay zeka gelişmelerinde biraz geride kalmış gibi görülse de şirket bu durumu yakın zamanda değiştirmeyi planlıyor. iOS 18 sürümünün iPhone kullanıcılarının deneyimini geliştirmek için yapay zeka destekli özellikleri büyük ölçüde öne çıkarması bekleniyor. Apple Pazarlama Yöneticisi Greg Jozwiak, etkinlikle ilgili bir tweet ile yapay zeka spekülasyonunu hali hazırda doğrulamış durumda. iOS 18, WWDC 2024 etkinliğinde resmi olarak duyurulacak ve açılış konuşması 10 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx