Başkent’te bulunan Kadın Dernekleri Ankara Buluşmaları’nda bir araya geldi

Keçiören Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Ankara Buluşmaları’ Başkent’te faaliyet gösteren kadın derneklerini ve dernek üyelerini bir araya getirdi. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok tarafından ağırlanan dernek başkan ve üyeleri aile içi şiddet, kadına ve çocuğa yönelik şiddetin nasıl önlenebileceği ile ilgili fikir alışverişinde bulundular. Her bir dernek üyesi, mağdur kadın ve çocuklara yönelik ne tür çalışmalar yaptığını aktararak deneyimlerini paylaştılar.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok da Türkiye’de aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddetin yaygın olduğunu, sürdürülebilir sosyal politikalarla ve eğitim programlarıyla bunu en aza indirmek gerektiğini vurgulayarak, “Anneyi cahil bırakırsanız, cahil bir toplum ortaya çıkar. Çünkü çocukları genellikle annelerimiz yetiştirir. Bir döneme kadar kadınlarımızı cahil bıraktık. Okumanın yaşı yok. Beşikten mezara kadar okuyacağız. Rabbim ayetinde, ‘Oku’ diyor ve ‘Kadın erkek ilim herkese farzdır’ buyuruyor.” dedi.

Kadınların ekonomik ve sosyal yaşama daha fazla dâhil olması için Keçiören Belediyesi tarafından yapılan çalışmaları da anlatan Altınok, “Kadın erkek fark etmeksizin eğitim düzeyini ve bilinç seviyesini artırmalıyız. Aile içi şiddetin ekonomik, sosyal ve kültürel nedenleri var ancak refah düzeyi yüksek olan bölgelerde de bu sorun yaşanıyor. Biz Keçiören Belediyesi olarak kadınlarımızın ekonomik refahını artırmak için Keçikoop Kadın Kooperatifi’ni kurduk. Ürettikleri ürünleri buradan satıyorlar. Aynı zamanda KEÇMEK kurslarımız var, burada da meslek edindiriyoruz. Üreten kadınlar pazarımızda da herhangi bir ücret ödemeden evlerinde ürettikleri ürünleri satıyorlar. Kadınlar Lokalimizi açtık. Burada da hem eğlenceli yarışmalar hem de eğitim seminerleri düzenliyoruz. Kadınlarımıza yönelik çalışmaları, kadın derneklerimizle istişare ederek yaygınlaştırmaya da devam edeceğiz. Bu toplantıya katılan ve katkı sunan her bir dernek başkanımıza ve üyelerine olayı teşekkür ediyorum.”  diye konuştu.

Ankara özelinde kadın ve çocukların toplumsal uyumuna yönelik görüşlerini de bildiren Altınok, “Ankara metropol bir şehir ve ayrıca Türkiye’nin başkenti. Doğal olarak da önemli bir çekim merkezi. Göç alan bir şehir. Birçok ilçemiz, özellikle orta Anadolu’nun küçük simgeleri gibi. Buralar Geleneksel özelliklerin yaşandığı bölgeler. Buraya gelen insanlarımızı şehir hayatına katarken, kadın ve aile olarak değerlendirip eğitim ve ekonomik yönlendirmelerle güçlendirmek gerekmektedir. Şehri imar derken insanları ihmal etmemek lazım. Bizim düsturumuz bu. Hem şehri imar edelim hem de yaşayan nesli destekleyip geliştirelim. Tabi bunu da sizin gibi sahada çalışan, insana dokunan kadın ve çocukların sıkıntılarını yakından bilen STK temsilcilerimizin tespit önerileri, proje ve işbirliği ile yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Başkan Altınok’un konuşmasının ardından Tek tek söz alan kadın dernekleri ve temsilcileri de çocuk, kadın ve aile sorunlarının aşılması için yerel yönetimlerle hangi çalışmalar yaptıklarını dile getirdiler. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx