CHP adaylarını açıklıyor: Her hafta 200 üzerinde aday ilan edilecek

ANKARA – CHP, dün gerçekleştirdiği PM toplantısında MYK’nin önerdiği 226 ismin belediye başkan adaylığını onayladı. 226 ismin tek tek oylandığı PM toplantısında tüm adaylar üzerinde tam mutabakat vardı. Adaylar, il ve ilçe başkanları ile ilgili kentlerin milletvekillerinin ve PM üyelerinin tam mutabakatı ile belirlendiği için PM’de de oy birliği ile karar verildiği ifade edildi.

Yaklaşık iki buçuk saat süren toplantıda adayları açıklanan 226 seçim çevresi arasında 4 büyükşehir; İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir’in yanı sıra 6 ilin de adayları açıklandı. Büyükşehirlerden İstanbul’un adayı Ekrem İmamoğlu, Ankara’nın adayı Mansur Yavaş, Balıkesir’in adayı Ahmet Akın, Bursa’nın adayı Mustafa Bozbey olurken; illerden Nevşehir’in adayı Mehmet Bilgin, Karaman’ın adayı Recep Sertçelik, Gümüşhane’nin adayı Bedri Ağaç, Elazığ’ın adayı Coşkun Duran, Bayburt’un adayı Kubilay Erel olarak belirlendi. Bolu adayıysa ihraç edildikten sonra affedilerek CHP’ye dönen mevcut belediye başkanı Tanju Özcan oldu.

ÇERÇİOĞLU’YLA İLGİLİ İDDİALAR YALANLANDI: ADAYLIĞI KESİN

Daha önce Özgür Özel’in İstanbul ve Ankara adayları ile PM’ye önereceğini açıkladığı isimlerden Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun açıklanan isimler arasında yer almaması kulisleri hareketlendirdi. Çerçioğlu’nun İzmir’e kaydırılabileceği, Aydın adayının da Bülent Tezcan olabileceği iddiası parti yöneticilerince yalanlandı. Çerçioğlu’nun Aydın adaylığı üzerinde bir tartışma olmadığı, adaylığının kesin olduğu ifade edildi.

Çerçioğlu’nun isminin İstanbul ve Ankara ile birlikte açıklanmamasının sebebi ise nüfus büyüklüklerine göre kategorizasyon olarak açıklandı. Aydın’ın benzer kategorideki büyükşehirlerle birlikte, büyük ihtimalle önümüzdeki hafta ilan edileceği ifade edildi.

HER HAFTA PM TOPLANACAK, HER HAFTA ADAY AÇIKLANACAK

Aday belirlemek için MYK’nin PM’den yetki almadığını kaydeden parti yöneticileri, PM’nin her hafta toplanarak adayları görüşüp ilan edeceğini söyledi. Önümüzdeki hafta çarşamba ya da perşembe günü gerçekleşecek PM’nin ardından Aydın’ın da aralarında bulunduğu bazı seçim çevrelerinin adaylarının ilan edilebileceği ifade edildi.

BÜYÜKŞEHİRLERDE FARKLI ŞİRKETLERLE ÇOKLU ANKETLER

İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir ve Aydın dışındaki illerde kapsamlı ve farklı anket şirketleriyle çoklu anket çalışmaları yapan CHP, başta İzmir olmak üzere tüm büyükşehirlerdeki adaylarını belirlemek için bu anketlerin sonuçlarını bekleyecek. Farklı anketler karşılaştırılarak bir analiz yapılacak ve karar buna göre verilecek. Anket sonuçlarının tatmin edici olmaması, aday adaylarının birbirine yakın oranlarda sonuçlar alması halinde anketler tekrarlanacak.

Geçtiğimiz seçimlerde çok az oy oranıyla kaybedilen ve çok az oy oranıyla kazanılan yerlerdeyse çok daha titiz bir çalışma yürütülecek

DERSİM VE SİNOP’TA EĞİLİM YOKLAMASI, BÜYÜKŞEHİRLERDE ÇOKLU ANKET

Parti Meclisi toplantısında 23 seçim çevresinde örgüt denetiminde ön seçim yapılması, 58 seçim çevresinde de örgüt denetiminde ön seçim yapma yetkisi verilmesi kararı alındı. Dersim ve Sinop’da eğilim yoklaması yapılması kararlaştırıldı.

MİLLETVEKİLİ HEYETLERİ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDECEK

Geçtiğimiz hafta illerde çalışma yaparak talep edilen adaylara dair rapor hazırlayan milletvekillerinin yeniden görevlendirilmesi de gündemde. Milletvekili heyetleri 60 ile ilişkin çalışmalarını tamamlayıp raporlarını sunarken, önümüzdeki hafta kalan iller için yeni heyetler görevlendirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx