Ekonomistler Fed’in Faizleri Yükseltmesini Beklerken, Resesyon İhtimali Artıyor

Reuters’ın 106 ekonomist ile gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına göre 26 Temmuz’da, Amerika Merkez Bankası (Fed), gösterge faiz oranını 25 baz puan artırarak yüzde 5,25- yüzde 5,50 aralığına çıkaracak.

CME Group, FedWatch Verileri

Anket sonuçları, CME Group tarafından piyasadaki aktörlerin fiyatlama davranışlarından derlenen bilgilere göre düzenlenen FedWatch verileriyle de uyumlu bir şekilde karşımıza çıkıyor. CME’ye göre piyasa, Fed’in 25 baz puanlık bir faiz artırımı ihtimalini yüzde 99,8 olarak neredeyse kesin görüyor.

Bununla birlikte ekonomistlerin çoğu, bu artışın mevcut sıkılaştırma döngüsünün sonuncusu olacağını ve faiz artırımlarının son bulacağını düşünüyor.

Ekonomistler dirençli ABD ekonomisi karşısında şaşkın

Amerika Merkez Bankası, COVİD dönemi bollaşan para ve Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte hızla yükselen enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını sert bir şekilde artırırken, ekonomistler ve yatırımcılar dirençli bir görünüm sergileyen ABD ekonomisi hakkında şaşkın bir durumda bulunuyorlar. Özellike faiz artırımlarına rağmen sıkı kalmayı başaran işgücü piyasası, piyasalarda enflasyonun yapışkan olcağı dair korkuları tetiklerken, bir diğer yandan da bazı ekonomistler sıkı işgücü piyasasının ABD ekonomisinin büyük bir daralma içine girmeden enflasyondan kurtulacağına dair yer açtığını düşünüyor.

ABD İşsizlik Oranı

Genel olarak piyasalardaki mevcut güncel tartışma, faiz artırımlarının mevcut ekonomik görünüme göre yeterli olup olmadığı konusunda odaklanmışa benziyor. Manşet enflasyondaki gerilemeye rağmen çekirdek enflasyonda gözlemlenen katı görünüm, ABD’de geçen toplantıda sabit bırakılan faizlerin tekrardan arıtırımını gündeme getirirken, Powell ve çoğu Fed üyesi bu artırımların gerekli olduğu görüşüne sahip. Zaten Powell, yaptığı konuşmalarda konuşmada 2 faiz artırımının daha gerçekleşebileceği konusunda piyasayı yönlendirmişti. Yine de ekonomistler, 2 faiz artırımın gerçekleşmeyeceği ve Fed’in 26 Temmuz toplantısında faizleri 25 baz puan artırarak, artırım döngünüsünü sonlandıracağını düşünüyorlar. Özellikle ekonomistler arasında yaygın olan bir görüş, 25 baz puan harici yapılacak daha sert bir faiz artırımının, ki bu iki toplantı üst üse 25 baz puanlık Powell’ın işaret ettiği faiz artırımlarını işaret ediyor, dirençli olan ABD ekonomisinde bir çöküşe yol açacağı yönünde.

Bununla birlikte yatırımcılar ve ekonomistler artık iyimser tarafta olmaktanda kaçınıyorlar. Son yapılan anketlere göre ekonomistler, önümüzdeki yılın Mart ayının sonuna kadar, Fed’in bir faiz indirimi gerçekleştirme olasılığını düşük görmeye başladılar. Anket sonuçlarına göre katılan ekonomistlerin önceden yüzde 77’si bahsedilen tarihe kadar bir faiz indirimini öngörürken, artık yüzde 55’i bu öngörüde bulunuyorlar.

NatWest Markets’ten ABD Faiz Stratejisti Jan Nevruzi, “Fed için, yumuşak çekirdek enflasyon verilerine rağmen Temmuz’da bir faiz artışı öngörüyoruz… Enflasyonun yumuşak kalmaya devam etmesini umutsa da, bu duruma dayanarak politika yapmak akıllıca değil” dedi.

Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaşması beklentisi doları, diğer önemli para birimleri karşısında bir yılın en düşük seviyesine düşürdü. Zayıf doların ithalatı pahalı hale getirmesi ve fiyat baskılarının yüksek kalmasına neden olması ise piyasalarda tartışılan muhtemel senaryoların başında geliyor.

Ekonomistlerin Reuters’ın sorduğu başka bir soruya verdikleri cevap göre ise 41 ekonomistten 27’si önümüzdeki bir yıl içinde ABD’de bir resesyon bekliyor ve bunların yüzde 85’i resesyonun 2023 yılı sona ermeden başlayacağını düşünüyor. Bununla birlikte ankette ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 1,5 büyüyeceği ve gelcecek sene ise yüzde 0,7 daralması bekleniyor. Ekonomistlerin önceki tahmini ise ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 1,2 büyüyeceği yönündeydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx