Matrixport, Bitcoin ETF Tarihi ve Fiyat Tahminlerini Açıkladı!

Kripto para piyasası, bir spot Bitcoin ETF’yi sabırsızlıkla bekliyor. Bu doğrultuda, SEC’in Ocak ayında ETF’lere yeşil ışık yakacağına dair beklentiler yüksek. Dahası, piyasa bu yöndeki raporlarla dolup taşıyor. Matrixport analistleri de vadeli Bitcoin ETF’lerinden yola çıkarak bazı tahminler yapıyor.

Matrixport tahmini: Spot Bitcoin ETF Ocak’ta ve fiyat 50 bin dolar!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, beklenen onay şimdiden sektörde dalgalanmalara yol açtı. Matrixport analistleri, SEC’in spot Bitcoin ETF’lere 2024 Ocak’ta onay vermesini bekliyor. Buradan hareketle, BTC fiyatının Ocak sonuna kadar 50.000 doların üzerine çıkacağını tahmin ediyorlar. Bu iyimserlik, çok sayıda ETF başvuru sahibinin TV reklamları yayınlaması da dahil olmak üzere, Bitcoin’i çevreleyen yükseliş hissini daha da körükleyen bir faaliyet telaşına yol açtı.

Analistler, CME Group’un 2017’de Bitcoin Vadeli İşlemleri’ni başlatması olmak üzere tarihsel dönüm noktalarıyla paralellikler kuruyor. Bu tür dönüm noktalarına giden zorlayıcı bir fiyat artışı modeline dikkat çekiyorlar. CME’nin lansmanında, Bitcoin vadeli işlemlerinin onaylanması, fiili işlemlerin başlamasından önceki altı ila yedi haftalık bir süre içinde fiyatlarda %196’lık şaşırtıcı bir artışı tetikledi.

Kaynak: Martrixport

Daha önceki tahminler Aralık ayına kadar bir konsolidasyon aşamasına işaret ediyor. Ancak, o zamandan beri manzara değişti. Piyasa gözlemcileri başlangıçta tarihsel eğilimlere dayanarak Noel’den Yeni Yıla kadar Bitcoin fiyatlarında %3’lük mütevazı bir artış öngördü. Bununla birlikte, özellikle 2011, 2013 ve 2020’deki tarihsel aykırı değerler, bu dönemde tipik yörüngeden saparak bazen %22’ye varan kayda değer artışlar sergiledi.

Yatırımcılar bu tahminlere yanıt veriyor

Mevcut ortamda ETF başvuru sahiplerinin Bitcoin’in konumunu güçlendirmek için TV reklamlarından faydalanarak stratejik bir hamle yaptığı görülüyor. Yarışmacılar ETF alanında hakimiyet için yarışıyor. Bu yüzden, bu reklam saldırısının bayram sezonunda yoğunlaşması bekleniyor. Analistler, SEC’in Bitcoin Spot ETF’lerini onaylamasına bağlı olarak, 50.000 dolarlık hedefe ulaşacağından emin. Bu doğrultuda, Noel sırasında Bitcoin’in değerinde önemli bir yükseliş olasılığını ikiye katlıyorlar.

Yatırımcılar bu tahminlere portföylerini çeşitlendirerek yanıt verdi. Birçoğu beklenen piyasa artışından faydalanmak için Bitcoin madenciliği veya ilgili kripto hisse senetlerinden aldı. Bu stratejik manevra, sektörün iyimserliğinin bir göstergesi. Ayrıca, yaklaşan Bitcoin ETF onayından faydalanmaya hazır olduğunun bir işareti. Tarihsel emsallerin, piyasa davranışının ve Bitcoin ETF’lerini çevreleyen organize tanıtım kampanyalarının bir araya gelmesi, BTC fiyatlarında potansiyel bir artış için zorlayıcı bir anlatı yarattı. Sektör düzenleyici bir dönüm noktasına hazırlanıyor. Şimdi tüm gözler kripto ortamında dönüştürücü bir dalgayı katalize etmeye hazır olan SEC’in kararını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx