Teknolojinin Bugünü ve Geleceği! Gençlere 19 Mayıs’ta 19 Bilgi Alanı

Dünya ikiye ayrılacak, teknoloji ile dans edenler ve onları dans pisti kenarında izleyenler. Sen dans pistinde ol.

Bilgi çağının hızla değiştirdiği bir dünyada yaşıyoruz. Teknoloji, endüstrileri ve yaşam tarzlarını şekillendiriyor. İleride hem işinize yarayacak hem de para kazandıracak alanlar değişiyor.

İşte önümüzdeki dönemde yükselecek olan 19 bilgi alanı:

1) Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi:

Teknoloji dünyasının liderliğini yapay zeka ve makine öğrenmesi kaptı. Bu alanda uzmanlaşmak size hem iş olanakları hem de yüksek kazanç sağlayabilir.

2) Siber Güvenlik:

 

Dijitalleşen dünyada siber saldırılar da artıyor. Bu da siber güvenlik uzmanlarına olan talebi artırıyor. Bu alandaki beceriler, gelecekte de değerli olmaya devam edecek.

3) Veri Bilimi:

‘’Big Data’’ ilk duyduğumda sanırım yıl 2017 ya da 2018 idi, iş dünyasının en değerli varlığı haline geldi. Veri bilimi, bu veriden anlamlı bilgiler çıkarmanın ve iş kararları almanın anahtarı oldu. Tüm dünya bunun peşinde.

4) Yenilenebilir Enerji:

Fosil yakıtlar hızla tükeniyor. Dünya dengeleri her gün değişiyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyaç artıyor. Bu alanda bilgi ve beceri sahibi olanlar, gelecekte çok talep görecekler.

5) Biyoteknoloji:

Gen düzenleme ve diğer biyoteknoloji uygulamaları, tıp ve tarım alanında devrim yaratıyor. Pandemide Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci ile nasıl da gurur duyduk. Bu alanda uzmanlaşma, önemli fırsatlar sunabilir.

6) Uzaktan Çalışma Teknolojileri:

Covid-19 pandemisi, aynı zamanda uzaktan çalışmayı da normal hale getirdi. Bu trendin devam etmesi bekleniyor ve bu alandaki teknolojiler önemli bir rol oynayacak.

7) Blockchain Teknolojisi:

Özellikle Finans ama onun da ötesinde, blockchain birçok alanda kullanılıyor. Bu alanda kendini geliştiren gençler, geleceğin para ve varlık yönetimini şekillendirebilir.

8) Kuantum Bilgisayarlar:

Geleneksel bilgisayarların sınırlarına ulaşıyoruz ve kuantum bilgisayarlar geleceğin teknolojisi olabilir. Kuantum bilgisayar aslında bir bilgisayardan çok güçlü kuantum algoritmalarını geleneksel bir işlemciden çok daha hızlı çalıştırabilen bir süper bilgisayardır. Bu alanda bilgi ve beceri sahibi olmak, gelecekte değerli olacaktır.

 

9) 3D Baskı:

3D baskı, üretim süreçlerini hızlandırıyor ve özelleştiriyor. Bu teknoloji, özellikle sağlık ve inşaat sektörlerinde önemli bir rol oynayacak.

10) Uzay Teknolojileri:

Uzay turizmi ve keşfi, yeni iş olanakları ve bilimsel buluşları beraberinde getiriyor. Bizim de önümüzdeki dönemde uydularımız, onların bakımları ve geliştirmeleri pek çok yerli mühendisimizi heyecanlandırıyor.

11) Sanal ve Artırılmış Gerçeklik:

Eğitimden eğlenceye, bu teknolojiler birçok sektörde kullanılıyor. Böyle içerikler geliştirebilenler hele bir de yaratıcı olanlar, geleceğin dijital dünyasında mumla aranacak ve çok değerli olacaktır.

12) Dijital Pazarlama:

İnternetin yaygınlaşmasıyla hele bir de cebe girmesi ile birlikte, dijital pazarlama önem kazandı. Reklam ajansları artık sosyal medya ajanslarına dönüşüyor.

13) Elektrikli Araç Teknolojileri:

Elektrikli araçlar, ulaşımın geleceği olarak görülüyor. Bu alanda uzmanlaşma, hem otomobil hem de enerji sektörlerinde fırsatlar sunabilir. Pil teknolojileri ve onların geliştirilmesi ile ilgili ülkemizin de olağan üstü avantajları var.

14) Nanoteknoloji:

Nanoteknoloji, malzemelerin ve ürünlerin performansını artırma potansiyeline sahip.

15) Robotik:

Robotlar, birçok endüstride yaygınlaşıyor. Robotik alanlarda ilgi sahibi ve becerileri olanlar, geleceğin otomatikleştirilmiş üretim dünyasını oluşturacaklar.

16) Sağlık Teknolojileri:

Tıbbi görüntüleme, genetik testler ve diğer sağlık teknolojileri, hele bir de ülkemizin sağlık turizminde her geçen yıl daha yüksek performansla tüm dünyanın ilgisini çektiğini düşünürsek siz gençler için harika bir alan.

17) Finansal Teknoloji (FinTech):

Blockchain’den yapay zekaya, finansal teknolojiler bankacılığı ve finansı yeniden şekillendiriyor. FinTech bilgisi olanlar, olağanüstü hızla büyüyen sektörde talep görecek. Benim girişimim Monay bunlardan biri. Size finansal kararlarınızda arkadaşlık etsin diye tasarlandı. Mutlaka indirin telefonunuza. Ücretsiz.

18) E-sporlar ve Oyun Tasarımı:

E-sporlar ve oyun tasarımı, zaten tüm gençler arasında popülerliğini doğal olarak artırıyor. Size de sadece oyun oynamak yerine, üzerinde çalışılabilecek bir kariyer seçeneği haline geliyor. Hem eğlenceli hem de karlı bir kariyer olabilir.

19) Çevresel Bilimler:

İklim değişikliği hepimizi korkutuyor ve çevresel sürdürülebilirlik konuları giderek daha önemli hale geliyor. Çevresel bilimlerde uzmanlık, geleceğin yeşil ekonomisinde çok değerli olacak.

Instagram

Twitter

Linkedln

Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar tamamıyla yazarlarının özgün düşünceleridir ve Onedio’nun editöryal politikasını yansıtmayabilir. ©Onedio

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir