Türkiye’den GKRY açıklaması: Haklarımızı ihlal etmektedir, kabul edilemez!

Son dakika GKRY haberleri: Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen “Deniz Saha Planlaması” hakkında çok sert bir açıklama yaptı.

‘TÜRKİYE’NİN VE KKTC’NİN HAKLARINI İHLAL ETMEKTEDİR’

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli’nin GKRY Bakanlar Kurulu tarafından 20 Aralık 2023 tarihinde onaylanan “Deniz Saha Planlaması” hakkındaki bir soruya, “Esasında bir Avrupa Birliği direktifine dayanan ve tüm üye ülkelerce hazırlanmakta olan ‘Deniz Saha Planlaması’nda belirtilen alanlar bu haliyle Türkiye’nin ve KKTC’nin haklarını ihlal etmektedir. Hatırlanacağı üzere, ülkemiz Akdeniz’deki Türk kıta sahanlığının sınırlarını 2004 yılından başlayarak ve son olarak 2020 yılında Birleşmiş Milletler nezdinde kayda geçirmiştir. GKRY’nin deniz yetki alanlarına dair tek taraflı tasarruflarının kabul edilmeyeceği başından beri ifade edilmekte ve ülkemizin sahadaki uygulamaları bu çerçevede sürmektedir. Rum tarafının bu defa Avrupa Birliği’nin Deniz Saha Planlaması’na ilişkin Direktifini istismar etme teşebbüsü beyhude çabaların son halkası olarak görülmektedir” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN MEŞRU HAK VE YETKİLERİ BULUNMAKTADIR’

Sözcü Keçeli, “Kıbrıs Adası’nın batısında Türkiye’nin meşru hak ve yetkileri, Ada’nın etrafındaki alanlarda ise Kıbrıs Türklerinin meşru hakları bulunmaktadır. GKRY’nin, haris, gerçeklerden kopuk ve geçerliliği bulunmayan gayrimeşru girişimleri Kıbrıs sorununun kapsamlı, adil ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması gayretlerine zarar vermektedir.

Türkiye’nin Avrupa Birliği dahil üçüncü taraflardan beklentisi değişmemiştir. Deniz yetki alanları ve bununla bağlantılı meselelerin Kıbrıs sorununun çözüm sürecine olumsuz yansımaları göz ardı edilmemelidir. Rum tarafının bölgede oldubittiler yaratmaya çalışmak yerine, Kıbrıs meselesinin çözümünün ancak Ada’daki gerçekler temelinde mümkün olabileceğini kabullenerek, KKTC ile iş birliğini geliştirmeye teşvik edilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx